Falšování medu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1489Příspěvek Alternative 052
10 dub 2017 09:39

Jasně, i já jsem pro zákazníka tím, kdo ví (většinou) víc. Ale nezapírám, že řadu věcí nevím a doma ani zjistit nemohu. Mám i zákazníka, který kupuje u různých producentů a čas od času si posílá vzorky do laboratoře k otestování. Vím jenom o jednom, jenž mi to na rovinu řekl, zatím ... :-D
Mě trochu vyděsilo, když po provalení podvodů Včelpa jsem začal dostávat otázky, jestli i já, když mám ten český med, v něm mám ta antibiotika ...
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1490Příspěvek VaT
10 dub 2017 09:41

No a jak by ti nějakej certifikát zaručil ze je tam nemáš?

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1491Příspěvek Alternative 052
10 dub 2017 09:47

Jasně, do Dolu to posílat nebudu, tam měří max. HMF a vodu.
Teoreticky by to mělo být ale na každou šarži ...
Ten certifikát, o němž já uvažuju, je komplexní záležitost. Včelnice - chov - medárna - med ...
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1492Příspěvek inkognito
10 dub 2017 10:02

Ale ani to nic neřeší. Bez kvantifikace je to k ničemu. Dnes jsou tak citlivé detekční metody, že s nadsázkou zachytí i smrad po molekule, která už tam není... To je ta analogie v MVP a PCR - neprojde nic. Ani vy si Jiří nemůžete být jistý, že vám v medu nenajdou stopu po invertu či karamelu - stačí, když si včely líznou rozlité limonády - nenaděláte s tím nic. Proto je z podobných výsledků mít hrůzu a ne radost!
Já bych ale konečně chtěl vědět, kdy lipový či pohankový med přestává být lipovým či pohankovým? Oba jsou tak výrazné, že když to tam nenapíšu tak mi to pak zákazník otluče o hlavu, protože on zrovna lípu či pohanku nemusí...
Rovněž je zvláštní, že je v tom testu med označený jako "Včelí med z Radostic medovicový" a je označen jako vyhovující, přitom jeho označení je v rozporu s platnou legislativou. Není to divné?

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1493Příspěvek VaT
10 dub 2017 10:21

Já se obávám, že u těch jednodruhovejch medů to nikdo neví a existujou nějaký "pracovní" limity podle kerejch se jede. Mám takovej pocit jestli tenkrát ty němci v tom šestnáctym století s tou nejstarší potravinářskou normou nepustili bestii ze řetězu. A to se prosím jednalo o vcelku logickou a rozumnou normu.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1494Příspěvek Alternative 052
10 dub 2017 10:35

Ví někdo přesně, jaká jsou současná kritéria pro posuzování jednodruhových medů? Bývalo to někde kolem 80 %, co vím ... Je tomu tak stále?
Jako příklad nemůžu neuvést opět nabídku Pošumavských včeliček, i když nevím, jestli názvy jsou označení druhu, nebo jen marketingovou strategií:
http://sumavskymed.sweb.cz/nabidka/med_2015.pdf
http://sumavskymed.sweb.cz/index.html
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1495Příspěvek Alternative 052
10 dub 2017 10:48

inkognito píše: 10 dub 2017 10:02 Ale ani to nic neřeší. Bez kvantifikace je to k ničemu. ... To je ta analogie v MVP a PCR - neprojde nic. Ani vy si Jiří nemůžete být jistý, že vám v medu nenajdou stopu po invertu či karamelu - stačí, když si včely líznou rozlité limonády - nenaděláte s tím nic. Proto je z podobných výsledků mít hrůzu a ne radost!
Já bych ale konečně chtěl vědět, kdy lipový či pohankový med přestává být lipovým či pohankovým? Oba jsou tak výrazné, že když to tam nenapíšu tak mi to pak zákazník otluče o hlavu, protože on zrovna lípu či pohanku nemusí...
Rovněž je zvláštní, že je v tom testu med označený jako "Včelí med z Radostic medovicový" a je označen jako vyhovující, přitom jeho označení je v rozporu s platnou legislativou. Není to divné?
Pokud jde o složky, které do medu nepatří, zdá se, že se hodnotí jen to, jestli tam jsou nebo nejsou. Možná je tam i nějaký rozlišující limit, nevím. Podle mého názoru by to mělo v informacích o testech být. Tohle je na debatu i s těmi, kdo testy dělají ... Doporučil jsem téma redakci MV.
Rizika, která uvádíte, jsou teoreticky možná, ale tu se nejedná zjevně o jednotlivé sklenice (ač jako vzorky byly testovány), nýbrž o metráky a tuny v šaržích. A tu, myslím jedna loužička limonády asi není relevantní. Pokud se mýlím, rád se nechýá poučit, zaujalo mě, co jste napsal o přesnosti detekčních metod. Totéž platí i o ATB. Argumentovalo se i tím, že se včely mohou dostat ke zdroji odpadu z kravína, kde se léčilo ATB. Karle, myslím jsi to byl Ty, kdo to kdysi zmiňoval. Je to tak?
Analogie s MVP myslím není v tomto případě relevantní. U MVP posuzování není nastaveno v modu: je x není. Ale mohu se mýlit, pokud je to i 1. případě nastaveno jinak. Pak je to zase na další a jistě cennou debatu.
Pokud točím med z medníků z plné snůšky, troufnu si tvrdit, že ho včelky nezískaly z limonády ...
Plodiště a medná komora jsou nedotknutelné. V intenzivní snůšce nepředpokládám, že by včely přenášely zimní zásoby do medníku (ano, občas dokrmuji cukrem i invertem, ale zimuji principu na medu, takže krmení je jen jako záložní varianta a většina zbylých zásob jde do oddělků). Jarní loupeže u sousedů jsou v témže modu. Jde to většinou do oddělků.
Tohle je ale model, který si profík asi těžko může dovolit, tomu rozumím. Myslím, že je dobré se o tom bavit a vtáhnout do toho i ty, kteří ty testy dělají.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1496Příspěvek inkognito
10 dub 2017 11:05

Začínám nabývat dojmu, že všechny nevyhovující vzorky byly Pošumavský od JP...

Jiří, analogie s MVP byla myšlena ve spojitosti s PCR - nevytrhávejte prosím z kontextu. U PCR to totiž tak je - JE x NENÍ.
To, že něco nepředpokládáte, neznamená, že to tak nemůže být - byli tací, co krmená za zimu barvili třeba nazeleno, a co myslíte, kde našli zelený med při medobraní? Ano, v mednících; už si ale nepamatuju, jestli to předpokládali anebe ne...

Ještě podotknu, že se v testu ve všech případech jednalo o mega včelaře, - jasně, záleží na úhlu pohledu; kdo má patery, tak je pro něho včelař s šedesáti velko, kdo má 300, je pro toho malo s šedesáti taky velko, ten, kdo má 1500, jsou pro něho všeci kolem malo...

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1497Příspěvek Alternative 052
10 dub 2017 12:38

Ale vždyť já říkám také, že se jednalo o producenty, kteří dobře věděli, jaké má mít med standardy. Tím spíš to zaráží ...
Pokud jde o PCR, máte pravdu, já to ale myslel na celkovou interpretaci posouzení vzhledem k dalším postupům, kdy je ta stupnice nastavena poněkud jinak. Vyjádřil jsem se nepřesně.
S tím zeleným medem, to by chtělo dohledat nějaký zdroj. Je to zajímavé, slyšel jsem o tom, proběhlo to tuším i v jiných diskusích, ale popsal to někdo tak, aby to bylo dohledatelné a ověřitelné? V jakém provozu to bylo?
V mém provozu jdou de facto všechny zbylé zimní zásoby buď na posílení těch včelstev, která to potřebují, nebo později do oddělků. Jsou zavíčkované, pokud ne, ty jdou jako první a neptám se, zda je to první jarní snůška, nebo zbytek ze zimy. Takže do snůšky jdou včelstva b podstatě s čistým stolem. Medníky na zimu na včelstvu nemám.
Nemohu ovlivnit, co včelky nanosí, ale skutečně předpokládám, že když mají dobré zdroje snůšky v přírodě a na ktětech, nebudou vykrádat staré zásoby jinde ...
Měl jsem vloni takové dilema: bylo velmi suché léto, 2 měsíce bez snůšky. Po jaru jsem vytočil, ale pak jsem jim med nechal. Díky tomu to přežily (na rozdíl od sousedů, kteří vytočili a pak věřili, že si ještě něco nanosí ...). Některé profláklé nosilky dokonce měly narvané medníky. V době, kdy nebyla žádná snůška ... :-D Proto jsem už nevytáčel, protože nebylo jasné, odkud to bylo. Obětoval jsem tuhle fázi, ačkoli by to bylo o spoustě "medu" i chechtáků ... Tyhle zásoby šly buď do včelstev na zimu, nebo do mrazáku.
Opakuji, můžu si to při svém počtu včelstev i při pojetí včelaření dovolit, ale chápu, že při větším jejich počtu a při jiném pojetí je to složitější či asi i neproveditelné.
Pak to ale znamená návrat k meritu naší debaty, která je mimochodem pro mě velmi poučná. Díky! Znovu tedy otázka: jak se stane, že profíkovi najdou v medu něco, co tam být nemá?
Pokud jde o pana J. P., je to markantní příklad, který s tím měl problémy vícekrát. Viz odkazy výše.
Např.: https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcelpo?page=64
Jiří

P. S.: nemohli bychom se oslovovat křestními jmény? Prosím ... Já nevím, jak Vás oslovovat, tou přezdívkou jaksi nemohu ... Pokud ne, budu to respektovat.
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1498Příspěvek inkognito
10 dub 2017 12:57

S tim posledním nemám problém - jsme jmenovci ;-)

Poslal jsem na SZPI žádost o podrobnější výsledky a stanovené limity - pokud je obdržím, bude asi debata věcnější...

Odpovědět

Zpět na „Med“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti