Falšování medu

Odpovědět
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1462Příspěvek KaJi
07 dub 2017 21:57

Boží mlýny melou pomalu ale jistě a kdo seje vítr . . ., revoluce požírají své děti, . :-)

V podstatě jsem byl dřív podezříván, že mě platí baliči medu, když jsem na tento problém upozorňoval když byli na tapetě baliči. Tenkrát těmto způsobům včelaři tleskali, za nějaký čas to bude poškozovat všechny.

Jak normálnímu zákazníkovi vysvětlíte že vy jste ten poctivý včelař na rozdíl od těch podvodníků.
Doposud lidi byli krmeni, že nejlepší jistota je český med, později jen med od včelaře, . ...
Ještě pár takových výsledků a je to totální ztráta důvěry a lidi jdou do javorového sirupu a jiných bio jistot. .-)

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1463Příspěvek Alternative 052
07 dub 2017 22:05

I na etiketě to jde. Ke sklenici vedle etikety a podrobných údajích o sobě, vážu stručný text ...
Ano, nedodávám do obchodů a nejsem velkoproducent.
Ale pravidla pro etikety jsou jasná a varianty řešitelné a mi připadá, jako by řada producentů nedokázala záměrně číst zcela jasně napsaný text. To mlžení na etiketách není jenom neznalost ...
S těmi seznamy je to skutečně problematické, zejména pokud tam nejsou další údaje. Ale zase: Jsou ti, kteří pančují a jsou ti, kteří nepančují ... Jak k tomu přijdou ti poctiví, když je třeba vyšoupli z odbytu ti, kteří pančují? A navíc je udali inspekci, aby se mohli dostat na jejich místo? Je to složité.
Ten Pošumavský med byl zachycen už několikrát ... Jestliže má někdo bio provoz a najdou mu tam karamel ... Nebo pyl z Číny v bio medu z Pošumaví ... Jak k tom přijdou ti slušní?
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcelpo?page=64
(č. 1263).
http://sumavskymed.sweb.cz/index.html
http://www.bezpecnostpotravin.cz/posuma ... -vcel.aspx
A teď se v tom vyznejte ...
Je to těžké. I paní Adamcová uvede, že prodávala med od někoho jiného? Ale pod svým jménem jako svůj bio produkt ...? A ejhle, nebyl v cajku ... Co teď? Dobrá pověst se dlouho získává, ale strašně rychle ztratí. Sudy od Kofoly? Joj ... Jasně, jde argumentovat cílenou snahou kohosi jiného. Pamatuju si, že i Včelpo se tak původně hájilo ...
http://www.rokytnikvcely.cz/?lang=cs
Ano, poškozuje to nás všechny. Jak k tomu přijdeme, že musíme kvůli těmto lidem stále vysvětlovat, že my ne? ...
Každopádně já se bráním předčasnýn závěrům, uvidíme, co bude dál ...
Jiří
P. S.: Ale nejstrašnější jsou ti, co vytáčejí invertovou "snůšku". A jak prej to Pražákům chutná ... :lol:
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1464Příspěvek inkognito
07 dub 2017 22:34

Nějak mi ušlo, kde jsem zpochybňoval správnost uvádění medů obsahujících karamel v předmětné tabulce...

Ono je rozdíl prodávat pár metráků ročně a radovat se z toho anebo se tím živit, prodávat několik tun a být na tom závislý; tam si s alternativními maminkami nevystačíte. A vázat po večerech na každou lahev příbalovou knížečku, kterou vám při vyrovnávání do regálů urvou... A při takovém množství také začnete řešit cenu - nemůžete mít tři druhy etiket na lipový med, podle toho, co zrovna ještě vedle kvetlo... Navíc se musíte s obchodníkem dělit o marži, odvádět daně...

Znovu podotýkám, že se nezastávám skutečných šizuňků, kteří tak jednají naprosto vědomě a cíleně. Ale vadí mi dehonestace poctivých včelařů kvůli prkotině, jenom proto, aby si někdo zvýšil sledovanost svého portálu či TV kanálu. Jak napsal Karel - poškozuje nás to všechny! Konkurenci pomlouvá jen idiot...

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1465Příspěvek Alternative 052
07 dub 2017 23:05

Ale jo, v podstatě souhlasím. Může do toho spadnout někdo, ani neví jak. Ale karamel je holt karamel. Byl tam? Byl. Je to praxe zachycená už mnohokrát? Je.
Problém je samozřejmě bulvárnost media. Pokud by někdo měl odkaz na původní zdroj - SZPI ... Já jej nenašel. Takovéto zveřejnění je v podstatě poprava. Ale na druhou stranu med je veřejná komodita a jeho kvalita je věcí veřejnou stejně jako kvalita jiných komodit ... Už dlouho se sel ten vítr ... Jenom se nějak nechtěl jeho svist slyšet ...
Ale cosi vím o tvrdém a místy zcela bezohledném boji o místo na trhu u velkoproducentů a o metodách, které se tam používají.
Myslím ta zpráva nedehonestuje poctivé včelaře, jen říká, že v medu byl nalezen karamel. To nevidím jako prkotinu. Neříká ta zpráva, žel, v jakém množství, proč a jak. Což se ale asi stejně už zjistit nedá, nepředpokládám, že by někdo spáchal veřejné přiznání, spíš naopak ... Stejně jako to, jestli to bylo vědomé poškození, nebo nějaký politovánáhodný omyl ...
Byli jsme na jedné italské farmě, organické. Živil je bio provoz a prodej pylu. A najednou jim tam v pylu našli residua pesticidů, těch, které se užívají k postřikům. Nikdo se s nimi nebavil. Celoroční produkce s biocertifikátem v háji ... Jasně, nedostali pokutu, protože to evidentně nezavinili, ale tak jako tak do toho spadli.
Tady nevím, jak se může dostat karamel do medu, když jej tam nikdo vědomě nedal ... Z jednoho nevymytého sudu od Kofoly asi sotva. A tam, kde je problém už poněkolikáté ...
K diskusi je forma, jakou to bylo presentováno, to je velký problém. Jenomže: ono to k těmto konsekvencím spělo už řadu let ... Ten problém má několik rovin, od prostého pančování, přes přehřívání a nesprávné manipulace po podvody s deklarací původu a druhu. Ve velkém byznysu to není sranda, fouká tam ...
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1466Příspěvek Jan
08 dub 2017 08:48

pokud je včelař i výkupce, tak to asi zkontroluje ještě hůř.
Nemluvě o "podněcování" v době akátu, sám často přemýšlím o
"přikrmování" v době snůškové mezery - nemám to vědecky ověřeno,
ale poučku, že by toto měly hned zkonzumovat a ne ukládat do zásob moje
včely nečetly a pokud uloží vedle plodu , jsou schopné to odnosit vedle - testováno hlavně na oddělcích,
silnější včelstva se možná chovají jinak.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1468Příspěvek KaJi
08 dub 2017 10:56

K tomu karamelu, jak čtu jinde.
Jirko, problém je že je to jen BYL-NEBYL. Očekával bych info kolik, jinak je to zpráva na ....nic. To nyní všichni co kupovali sudy od Kofoly maji dát med medoviny, nebo vyhodit, nebo dát na rozbory?????

Tady si včelaři, a i ty, svoji paranoiou až nenávistí mnohdy z neznalosti zadělali na problém.

Četl jsi někdy že Toyota, BMW, Ford a další padělají auta? U medu je to běžné, zavedli si to sami včelaři!!!!

Jak odliší kdo problém s kvalitou, nebo s nedostatečnou kontrolou procesu?

Co je špatného na medu když nevyhovuje kritériím HMF :-) :-) , aktivita diastázyy atd.

Paradox doby je ten, že si malí samy podřezávají větev jako by samo nestačilo že na tom pracují ostatní.

Pro velko není problém EET, daňové kontrolní hlášení, a nakonec ani žádná další byrokracie a třeba tady laboratorní rozbor.
To ničí malé. A velké zbavuje konkurence.
Nakonec budou včelaři rádi, že budou moc dávat med do výkupu, neboť se jim nevyplatí dělat rozbory v malém.

Například to že tam včelaři nenajdou "umělý med" a další - to si žádný včelař nebude moci být jistý. ANi už dnes. Jak víte kde vaše včely dneska budou loupit úly v okolí krmené vším možným.

Musel jsem se smát, když jsem četl jak se někdo chlubí že má přínos x kg denně na jaře. Mně by to děsilo, že když mi udělají kontrolu, najdou mi tam cokoli.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1469Příspěvek inkognito
08 dub 2017 12:02

Jiří, s vámi je někdy opravdu těžké diskutovat; zkusím to ještě jednou, do třetice...

Ta prezentace výsledku kontroly je naprosto špatná a zavádějící, a to ne jen z ohledu na chybějící kvantifikaci nalezeného karamelu. Pro jistotu ještě jednou připomenu, že jsem ani jednou v předešlých příspěvcích označení takto postižených vzorku označených jako nevyhovujících nepolemizoval. Ale v tomto je potřeba dát za pravdu Karlovi - bez vyjádření kvantifikace není hodnocení relevantní. Pro lepší pochopení uvedu příklad z MVP. Pokud by někdo vyšetřil měl ze všech včelstev v republice na přítomnost původce MVP PCR metodou, bylo by z toho velké zděšení, že se to našlo v podstatě skoro všude. Kdo ví, o co u PCR jde a jak funfuje, tak tolik zděšeny nebude a přijme to s chladnou hlavou jako prostý fakt. Kyž se ony vzorky dále podrobí metodě kultivační, tak se ta skupina pozitivních vzorků značně zúží - značná část těch pozitivních bude v intervalu 10*2 - 10*3, pár jich bude 10*4 a jen pár 10*5. Kdy se pak provedou prohlídky, tak se klinické příznaky najdou poze u včel, které měly vyšší záchyt sór, tedy většinou ty, které měly víc než 10*3. Když však výsledek z PCR bez komentáře předložím laické veřejnosti, bude z toho hrůza, jak ce celá rekuplika totálně promořená!
Ale zpět k medu. Když z celkového počtu nevyhovujících vzorků vyřadím ty, které s falšováním nemá nic společného, tedy vodivost a chybně určený botanický původ a kyž přivřu oko, tak i HMF, tak naráz těch nevyhovujících není polovina, ale poze třetina - což samozřejmě není důvod k jásotu, ale titulek Dvě třetiny testovaných medů vyhověly by byl mnohel lepší, ale ne už tak bombastický...

Uvedené hodnocení totiž předkládá pouze vyhověl - nevyhověl, a to je špatně - laická veřejnost to bez dalšího vysvětlení nedokáže pochopit, že některé nevyhovuje vlastně vyhovuje a už vůbez se nedá hovořit o falšování medu!

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1471Příspěvek Alternative 052
08 dub 2017 13:20

Ale vždyť já už jsem psal, že souhlasím s tím, že tato forma zveřejnění není v pořádku. Proto jsem se ptal, jestli někdo nemá lepší zdroj, nejlépe přímo od SZPI.
Ale pokud něco nevyhovuje přesně danému standardu, prostě nevyhovuje ...
Bavíme se o třeba náhodném výskytu malého množství (jakkoli i to má nějaký důvod), ale bavíme se i o provozech, kde se toto děje opakovaně (Pošumavský med). Taktéž o firmách přeprodávajících, které do toho padají pravidelně (třeba Medokomerc ...).
Nevím, možná je tato stručná forma (vyhověl x nevyhověl + proč a bez dalšího upřesnění nějak daná nějakým předpisem, nevím.
Každopádně: když neodpovídá složení medu podle analýzy deklarované oblasti původu, vidím to jako problém. Většinou totiž prodává med jiný, než deklaruje a klame spotřebitele (klasickým příkladem je Včelpo).
Když někdo deklaruje med jako lipový a on není lipový, je to asi menší problém, ale je ...
Když někdo překročil stanovenou hodnotu HMF, znamená to pro mě, že s medem bylo zacházeno, nepatřičně. Což také znamená, že s největší pravděpodobností nebude tak kvalitní, jakým se tváří být, protože právě třeba při nadměrném zahřívání odcházejí jako první ty nejcennější složky, např. enzymy. Proto se analýzy HMF také dělají.
Problém je, že sami včelaři či velkovýkupci či velkoprodejci mají máslo na hlavě. Ty sirupy, karamely, barviva ... Dlouho bylo veřejným tajemstvím, že se to dělá, takže byla jen otázka času, kdy se to začne sledovat. A začali to někteří prodejci, kteří začali nahlašovat konkurenci, aby se dostali na její místo. A teď do toho spadli taky ... Hmmm ...
Chápu že tato forma zveřejnění je problém. Nechápu, proč není nějaké seriózní sdělení a proč se to do světa musí dostat přes bulvár typu Novy ...
Pak je třeba asi vést debatu s patřičnými orgány, proč se to dělá takto a ne jinak. Samozřejmě ty testy mají svá přesná kriteria a normy. A pokud med nevyhověl, mně to říká, že překročil tolerované a stanovené hodnoty. A pokud v biomedu našli karamel nebo barvivo, prostě nevyhovět standardu. Pokud med obsahoval jiné enzymy, než v něm mají být ... Jiné cukry ... Jestli to bylo o množství téměř nedekovatelné či menší než malé či jak ... tu je k debatě, jak je to důležité. Odborníci tvrdí, že prostě falšovaný med už dnes docela snadno a přesně poznají. Z tohoto hlediska je možná označení vyhověl x nevyhověl ještě milosrdné. Mohlo by se psát podrobnější zdůvodnění a to by bylo ještě asi horší.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1472Příspěvek Jan
08 dub 2017 13:26

ještě odbočím, k těm sudům. Tak co jsem měl možnost vidět, tak buď to byly sudy železné 200l , tušim od pomerančového koncentrátu,
tam byl mezi sudem a koncentrátem igelitový pytel. Ta příchuť s karamelem, viděl jsem a měl ne sudy , ale kanistry tuším 20 l. podle mne nevhodné na med - smrad nešel umýt a úzké hrdlo. Ovšem pokud z něj někdo udělá krmítko ......
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1473Příspěvek Jan
08 dub 2017 13:30

Alternative 052 píše: 08 dub 2017 13:20 Odborníci tvrdí, že prostě falšovaný med už dnes docela snadno a přesně poznají. Z tohoto hlediska je možná označení vyhověl x nevyhověl ještě milosrdné. Mohlo by se psát podrobnější zdůvodnění a to by bylo ještě asi horší.
Jiří
Nevím teď hned zdroj, ale tuším, že Číňani a Indové "drží krok" s detekčními přístroji.
A teoreticky , jaký je rozdíl mezi medem uzrávším v úle a medem , kterému pomůžeme odvlhčením ?
Myslím po stránce rozboru.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Med“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti