Falšování medu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1499Příspěvek Alternative 052
10 dub 2017 13:03

Bezva, díky! Já také už určité kroky učinil. Uvidíme, co z toho vzejde. Je to opravdu zajímavé téma.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1514Příspěvek inkognito
15 dub 2017 22:49

V pátek jsem mluvil s včelařem, jehož med neprošel z důvodu "neodpovídá uvedený botanický původ". Oficiálně nic neví, nikdo je neoslovil, nikdo nepředložil žádné výsledky - zatím se to tedy řeší SZPI x prodejce. Tedy jenom od známých, co je na to upozornili.
Prý pokud označíš med jako jednodruhový, musí obsahovat nejméně 50% toho medu, který uvedeš na etiketě. Vyhodnocuje se to podle pylové analýzy, kterou v EU provádí pouze jedna laboratoř v Německu. Cena jednoho vzorku je asi 100 000 Kč. To je absolutně nereálné, aby si někdo nechal takový rozbor udělat, aby si mohl být jistý, že jeho deklarace je neomylná - při produkci 1 tuny jednodruhového medu je to 100 Kč/kg. Sice pro včelaře z toho nebude žádný profit, zpíš ztráta, ale za to ta jistota, že je to správně označené... Jiří, jdete do toho?
Naprosto nezávisle jsme se shodli na tom, že lípy či pohanky opravdu stačí méně jak 40% a je těžké někomu vysvětlovat, že to není lípa či pohanka. A taky jsme se shodli na tom, že někteří zákazníci tyto dva druhy nechtějí a jsou ohotni ho vrátit, s tím, že to není květový, ale lipový. Velice zvažuje, že označení omezí pouze na MED, což novelizovaná směrnice umožňuje, prý už není povinné květový a medovicový.To jsme chtěli?

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1515Příspěvek Alternative 052
16 dub 2017 04:39

Milý kolego, píšete, jako bych byl původcem problému já. Mě do toho netahejte, moje chyba to nebyla.
Tohle není myslím dotaz na mě, ale na SZPI. Nevím, jaké analýzy se dělaly a kdo je dělal. A argumentace typu "mluvil jsem s jedním a on povídal ... etc. ... a že prý stojí ... v seriózní debatě neobstojí. A to nemluvím o tom, že potkat někoho, kdo by řekl: ano, já jsem chybil, špatně jsem označil omylem nebo schválně, jeví se mi v současném tuzemsku, kde je spíš inspirací ono magické Plzákovo "zatloukat, zatloukat, zatloukat", jako hezká pohádka ...
Deklarování rostlinného původu medu je, jak se zdá, pro někoho důležité, ale pokud deklarace neodpovídá realitě, je to prostě špatně. Souhlasíte?
Pokud si nejsem jist autenticitou jednodruhového medu, nedeklaruji jej jako jednodruhový. A nějaké čachry s pojmenováním podle toho, co chtějí zákazníci slyšet, to je cesta do pekel.

Základní referenční literaturou je, jak se zdá, tento článek:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16939352
Nenašel jsem jej, žel, v plném znění.
+ toto:
V tuzemsku se tématu věnují na MU v Brně (Doc. Přidal a jeho žáci) a biochemici v Olomouci. Jejich práce se dají najít. Např.: http://theses.cz/id/z5ib49/Halouzka_Ros ... y_medu.pdf
Ne že by v nich bylo něco zvlášť objevného, jde o shrnutí metod.
Nevím, kolik vyšetření stojí a co je jeho podstatou kromě mikroskopické analýzy. Vím jen, že když Blesk testoval vzorky z Včelpa, zadal je do německé laboratoře, ale zejména proto, že je levnější a přesnější než laboratoře tuzemské. Ale o to nejde. Jde o osobní odpovědnost producenta, jak svůj med deklaruje.
Nevím, na co se ptáte otázkou "to jsme chtěli?" Já nevím, co jsme chtěli. Já vím, co chci já: poctivost, respektování řádu a rovné podmínky.
Řeším jenom tuto základní rovinu, záměrně vynechávám rovinu spekulace, kdy je zjevné, že jednodruhové medy se dají prodat za vyšší cenu než medy smíšené.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1516Příspěvek KaJi
16 dub 2017 07:49

Spíš je lepší otázka k těm kontrolovaným:
A jste nyní spokojeni?
To bylo pořád starosti o kvalitu medu v obchodech. :-)
Každý byl hned podvodník a falsovatel.

Máme co jsme chtěli.
K mé spokojenosti už jen chybí, aby to byly medy ve Svazovkach co jsou volně prodejné.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1517Příspěvek inkognito
16 dub 2017 08:19

Jiří, já vám nepodsouvám, že vy jste původce problému, to rozhoeně ne.
Způsob, jakým můj předchozí text byl postaven, byl záměr - zatím jsem od SZPI nedostal ani potvrzrní prijetí mé žádosti o poskytnutí informací. Proto jsem nechtěl psát JE TO TAK A TAK.

Odpovězte mi prosím na jednoduchou otázku:
Používáte u vámi produkovaných medů označení druhu anebo pouze med květový nebo medovicový?

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1518Příspěvek Alternative 052
16 dub 2017 08:36

Pouze květový, pokud je medovice, nechávávám si otestovat, medovice je u nás tak 1x za 4 roky a většinou jí není tolik, aby to dalo na označení medovicový med. Ostatní informace o složení etc. dostávají zákazníci ústně či s letákem, ptají se např., proč má tato šarže jinou barvu než ta předešlá ... Jak jsem byl pravil, nikam nedodávám, za snůškou nekočuju, nemám v okolí řepku, takže to mám vcelku jednoduché. V zimě dávám vybrat, jsou tak 3 varianty květového medu, tedy pokud zbydou ...
Jiří
P. S.: Ten Vámi zmíněný kolega nějak oficiálně reagoval? Žádal vysvětlení, protokol? Pokud vím, třeba paní Adamcová protokolem přímo argumentovala na své webu už den po zveřejnění té informace, tudíž jej měla. Myslím by především byla na místě právě reakce těch, které to postihlo ...
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1519Příspěvek inkognito
16 dub 2017 09:16

Jiří, pokud se budeme striktně držet pravidel, jak jste sám předeslal, že je chcete dordžovat, tak svým způsobem je obcházíte - tím, že se vyhýbáte označení na etiketě. Ten, kdo má nadprodukci - nemusí to být žádný mega giga hyper včelař-farmář, bydlí třeba někde na samotě a není schopen veškerou produkci prodat tak jako vy, tedy ze dvora, dodává do místní samoobsluhy, tedy slovní komunikaci použít nemůže. Ani do ruky pristrčený letáček. Na komunikaci se zákazníkem má pouze a jen etiketu. Půjdeme-li do extrému, tak se klidně může stát, že zákazník s SZPI zazvoní u vašich dveří a provede kontrolní nákup, s tím, že si pořídí záznam vašeho průvodního slova k prodávanému zboží. Jste si jist, že vaše slova budou naprosto pravdivá? Čím svá tvrzení máte podložena? Domněnkou, vlastním přesvědčením anebo komplexní laboratorní rozbor? Nemám na mysli změřenou vodivost. Nechci vás nikam dotlačit ani dehonestovat, ale jde o respektování pravidel, což sám hlásáte...
Když už jsme u těch pravidel - vy jste členem ČSV? Mám za to, že ne. Proč používáte svazovou sklenici, když i její používání má své pravidla...
Ještě zopakuji, co jsem již napsal - u lípy a pohanky rozhodně primárně nejde o cenu. Některým zákazníkům tyto medy prostě vadí a nechcou je (i ve vámi odkazované práci je to uvedeno) - vy jim to řeknete slovně, ale jak to ma udělat včelař ze samoty s třiceti včelstvy, který dodává do samoobsluh v okolních vesnicích? Má si nechat udělat pylovou analýzu, aby měl jistotu, že svůj pohankový či lipový med má správně označen? Anebo má na etiketu napsat pouze med květový - pozor, může smrdět a škrábat po lípě, či snad pozor, páchne a chutná po pohance? Anebo může vyvolat škrábání v krku či zvracení?

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1520Příspěvek VaT
16 dub 2017 09:48

Je to celkem složitej problém, ale co z toho jednoznačně vyplývá, že snaha nějak normativně rastrovat med je úplně k ničemu. Hlavní problém je ten, že oproti vostatnim potravinám se med nevyrábí vědomě, včelař těžko ovlivní složení, může ho jenom nějak přibližně kategorizovat. Jediný co má smysl je stanovit, je to, že do medu se nic "nesype" (sacharosa atd.) a že je pořád v kondici (akt. enzymů, HMF). A možná u "českýho" medu zkoumat, jestli tam je významnej podíl pylu z ananasu nebo tak něco. U tohodle má definice medu končit. Všechno ostatní má bejt věcí výrobce/zákazníka. Kdyby to takhle bylo, nemusely by se řešit všechny popsaný problémy.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1523Příspěvek inkognito
16 dub 2017 11:18

No právě - se stále zdokonalující se analytickými metodami a neutuchající potřebou "chránit" spotřebitele může vést až do absurdna. A kde je ta hranice, kdy je to ještě v pořádku a v souladu se zdravým rozumem a kdy už se jedná o absurditu a nesmyslnou šikanu a buzeraci? Chápu užitečnost například pylové analýzy - lhostejno na použité metodě, zda mikroskopie či spektroskopie - při potvrzení deklarace geografického původu medu, ale proč nám na některé věci nestačí běžná senzorika, tedy chuť a čich? Budeme košty vína či medoviny dělat tak, že se budeme rozplývat nad tabulkou čísel, místo toho, co cítíme nosem a na jazyku?
Je otázkou času, kdy se analytika natolik zdokonalí, že si nebude moci být jistý nikdo. Bude mi úplně k ničemu, že jedu bez syntetiky a nekrmím vůbec, protože jedu na mednou komoru. Stačí, aby moje včely na jaře vyrabovaly něco v okolí, co se jara nedožilo, bylo zakrmeno invertem a řádně zaléčeno, a že mezistěny byly vyrobeny z "kvalitního", třeba dovozového vosku, a bude mi to celé k ničemu, protože se potom v mojem medu najde to, co tam být nemá, a bude zcela jedno, že je to na detekční hranici použité metody, protože v zastaralé směrnici bude prostě povolena pouze nula...
Máme se na co těšit - analytika jde rychle dopředu, čas, kdy pracovníky SZPI přestane bavit chodit po šitmarketech a maloobchodech se taky blíží a je jen otázkou času, kdy zavítají na naše dvorky... To bude bombastický titulek: Devadesát procent medu od českých včelařů je závadných! To bude pecka! A těžko se bude vysvětlovat, že 25 odebraných vzorků reprezentuje celých 0,05 % všech včelařů v ČR. Pušalizace je v kurzu, schopnost rozlišovat se nějak vytrácí...

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1525Příspěvek Alternative 052
16 dub 2017 12:42

Co se hlavně vytratilo, je ochota hrát fair ...
Protože se zjistilo, že med se falšuje, začalo se kontrolovat.
Jinak jste, koukám, dost fatalista ... :-D
Mě baví, jak ve chvíli, kdy se podvádí a následně začne kontrolovat, vstane spousta bojovníků proti tomu. Se spoustou důvodů, které vlastně vypadají logicky ... Ale problém je v tom, že vše se dá zneužít. Což říkají nakonec všechny strany ... Dojde k relativizaci všech postupů, výsledků i projektů. Možná je právě tohle cíl.
Tuším v r. 2014 byl kolega na tradiční National Honey Show v Londýně (http://www.honeyshow.co.uk/) a vyprávěl, jak přísně se na této akci se skoro už devadesátietou tradicí posuzují vzorky dodané do medové soutěže. Nikdo se s nikým nebavil, pokud nevyhověl, a vše bylo striktně anonymní.
Vloni také pár vzorků neprošlo do soutěže Med roku 2016 proto, ne nesplňovaly některý z určených parametrů. V současné době se jedná o výrazném zpřesnění testů pro tuto soutěž ... Mimochodem: sensorika je významnou částí soutěže, ale až těch medů, které projdou laboratoří.
Tvrdit o pohankovém nebo lipovém medu to, co tvrdíte, je poněkud manipulativní. Je spousta lidí, kteří pohanku považují za delikatesu a po lipovém medu pasou, kudy chodí. Nedávno jsme jej (jihočeský) s kolegy nabízeli na Horním hradě (http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... &Itemid=68), mizel velmi rychle, prodal se všechen (cca 100 sklenic). Zejména zájemci "od sousedů" si jej velmi pochvalovali. Rok před tím tam byla lípa z Bílých Karpat a taky zmizela jako první v řádu cca 2 hodin.
Ano, jsem pro základní kategorizaci medu v podobném duchu, jak ji naznačil Václav.
Ano, jsem pro citlivý a povýtce poctivý a individuální přístup.
Ve chvíli, kdy prasknul průšvih se Včelpem a Českým medem, měl jsem doma určitou zásobu sklenic se znakem ČSV, protože dodavatel mi je dodal a inzeroval jako sklenice na med a já (nic zlého netuše) jsem je objednal současně s nástavky. Nabídnul jsem je pro provalu Včelpa kolegům i s víčky a jen se po nich zaprášilo ... :-D. Používám čisté a nijak "nepřikrášlované" sklenice od Petra Sedláčka z Třeboně, taktéž víčka.
A svým zákazníkům říkám, jen to, za čím si stojím. Troufnu si tvrdit, že znám zdroje jarní snůšky ve svém okolí. Troufám si tvrdit, že říkám pravdu. Je to i o mé sebeúctě.
Testy na každou šarži si nedělám, ale může si je nechat udělat kdokoli ze zákazníků.
Velmi mě pobavila ona kausa s Dědečkovým medem, jak byl na Bazoši a jak si inpektoři smluvili rande kdesi na benzínce a koupili vzorky. A co nenašli: ATB. Sice jiná šarže, než byla ta, kvůli níž byl ten průšvih, ale všechen ten med měl jít do spalovny. Jak vidno, nešel.
Tak trochu si myslím, že to celé mohla být i cílená akce, ale to na věci nic nemění.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Odpovědět

Zpět na „Med“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti