Medník

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Medník

Příspěvek: # 766Příspěvek Jan
02 zář 2014 08:36

Při používání systému dadant , kdy jako medník používám NN 159 mm jsem přemýšlel o použití ještě nižšího nástavku.
Konkrétně mi napadlo 100 mm nástavek, rámek 90mm technologií , která je vidět ve videu alpský úl , zde v sekci videa,
tedy pouze horní loučka a rám z drátu 3 mm. Pokud to tedy napadlo i někoho jiného, jakou výšku medníku a eventuelně proč jste zvolili ?

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Medník

Příspěvek: # 768Příspěvek Jozef 333
02 zář 2014 12:42

Nižšie rámiky ako 10cm,to je podľa mňa piplačka.Já sa skorej zamýšľam,že pri mojich plodiskách o 11 plástoch v nadstavku by nebolo na škodu mať medníky len o 9 rámikoch.Tým by med nebol často krát rozhádzaný po viacerých plástoch,plásty by boli i pri slabších znáškach plnšie a med lepšie spracovaný.Upravoval som preto 9 rámikové nadstavky ktoré v zálohe mám,že som na bočné steny naskrutkoval latky čím sa 9 rámikový nadstavok šírkou zhodne z nadstavkom 11 rámikovým,takže nadstavky sa takto dajú podľa potreby zamieňať.Po dvoch slabších sezónach už uvažujem do budúcna aj nejak takto.
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Medník

Příspěvek: # 770Příspěvek KaJi
02 zář 2014 13:36

Ten drát se mi líbil - ocenil jsme to že se to dá vyrábět rychle a strojově.

Po loňsku - první větší zkušenost s mými 448*137*23mm kde je dolní loučka často užšší považuji boční loučky za podstatnou část - rámek se o ně opírá při vytáčení.

Samozřejmě pokud někdo zvažuje strojní odvíčkování celých nástavků - je to velmi zajímavá cesta.

Takže pro mě je tato výška asi optimum. Nástavek cca 10kg medu versus režie - horní, dolní loučka, mezera, nástavek (je jedno jestli je z prkna 15cm nebo 11). Mně to přijde optimální rozpočítávat na 10kg medu.

Pokud budu odvíčkovávat nožem na hrotu, vyžezávat melecitozu atd představuje to pro mě optimum. Mám tam i 2/3 langy, ale ty převedu postupně do plodišť. Už je to moc na ruku, navíc to má hofmany takže se to prostě nedá jednoduše odvíčkovat.

Prostě Lang 1/2 (obsah 10kg medu)je pro moje podmínky optimum.

Navíc je to výborné i pro plástečkový med a prodej přímo celých plástů.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Medník

Příspěvek: # 771Příspěvek Jan
02 zář 2014 13:58

Jozef 333 :
mám 10 rámků a někdy dávám 9 , nebo 8. Letos jsem nechal 10 , mám víc souší, než nástavků.
A u stávajících nástavků přemýšlím o tom, jestli mít 2 "hřebeny" , tedy šablony, kteríma bych určil rozteč rámků,
nebo mít hřebeny jako ten p. Chomič na videu, nebo u eurodadantu ......

KaJi :

na videu to dělají jako manufaktura , ale v čechách existují výrobci a dělají i menší série. A udělají to přesně, takže není potřeba to pak zkracovat - teda
pouze horní loučka ,se dvěma dýrama 2,5mm a prořezem na mezistěnu a ten drát 3mm ohnutej při aspon 1000 ks je za "00nic".
A nebo , mám v plánu dát odkaz, na , jestli jsem to pochopil v Rusku populární úl "Удав" , tak tam mají rámky boční a spodní loučky snad 4-5 mm ze dřeva

na plástečkový med jsem mimo sebe nenašel zájemce
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Medník

Příspěvek: # 774Příspěvek KaJi
02 zář 2014 15:21

Já četuji z práce z malého okénka, tak nevím zda jsem to sem již nepsal. Z jedné strany hci mít hřebeny na 9 rámků a z druhé jen polodrážku - když buodu stavět , abych jim to tam mohl s citem rovnat.

Když jsme vloni kombinoval na sebou nástavky s méně rámky (dokonce i jen 8) a chrochtal si jak pěkně melecitozu vytahují ven obaloenou sněhobílým voskem, tak teprve při odebírání nástavků jsem narazil na fakt, že když je nemají přesně nad sebou, tak vystavují dolů divočinu do uličky pokud pod rámkem vyšla ulička.

Takže to ukáže praxe zda vůbec bude možné mít v provozu dva systémy. Tomáš jaša to normálně rovná s citem rukama, mně to zatím taky vyhovuje. Pokud medník obsednou, tak si to i přitmelí. Takže to je jen o prvním rovnání.

Nástavyk bez hřebenů mají výhodu že se do nich dá narvat víc rámků než normálně - využívám při odnášení medu (letos moc ne) :-) ale i při uvolňování prostoru pro krmení.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Medník

Příspěvek: # 775Příspěvek KaJi
02 zář 2014 15:29

Ještě k tomu drátu, já tam nevidím nijakou provozní výhodu. Co mi uniká?

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Medník

Příspěvek: # 778Příspěvek Jan
02 zář 2014 16:37

Nemám zatím osobní zkušenost, pouze mi to přišlo zajímavé.
Sice to občas prostavují, ale mezistěna se zatavuje do rámku.
Ale nejsem rozhodnut. Možná to udělám ze dřeva, jako doposud.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Medník

Příspěvek: # 783Příspěvek KaJi
02 zář 2014 18:53

To je právě to, že když tn rámek beru do ruky, odkládám a dávám do medometu kde je tangenciálně, tak mi to dřevěný rámek chrání. Navíc je boční loučka podmínkou odvíčkování na hrotu a celkem to považuji u NN za velmi produktivní a laciné řešení.

Jediné pozitivum vidím při melecitoze, protože podle drátu bych to odřízl celé až na MS.

Viděl jsem kdysi na MSVV Brno mašinu co vytlačovala drát vysokou rychlostí- tam nějakou pr.5mm - proti naklápěné desce a vytvarovávaly 3D kytky. Takže pro něco takového by nebyl problém vytlačit profil s i horní loučkou z drátu - tedy nahoře dvojitého aby se mezi zašoupla MS.

Odpovědět

Zpět na „Úly“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 3 hosti