Uteplené vs neuteplené

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 677Příspěvek Kohout
31 srp 2014 07:43

jirka.marx píše:Tady se vychází z předpokladu, že okrajem včelstva je stěna úlu a ta se řeší.
No a pokud by byla, je tedy lepší úl natočit ke zdroji přehřívání stěnou s plástem nebo stěnou s uličkama?
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 678Příspěvek KaJi
31 srp 2014 07:55

Já zažil včely vyvěšené kolem úlu jen vloni. Pár dnů. U nás díky vlhkým zákoutím u řeky měly pro co létat - cement.
V jiných oblastech si nemyslím, že by byla velká snůška a pak je asi jedno jestli jsou včely uvnitř (jak byly v té době v PS ve vedlejších úlech) nebo vedle za úlem. Ony se jakoby schovávaly do stínu, černo bylo spíš jen kolem oček.
Takže můj loňský závěr v této chvíli k porovnáváná nových PS s mými dřevěnými - nerelevantní. Pokud nedojde k nějakým zásadním změnám klimatu. A pak dám včely do stínu a nenechám je na slunci, pokud by byly vedra pravidelná.

Normálně když je přes 35°C - je nějaká snůška aby mě zajímalo jestli visí venku nebo uvnitř, chladí nebo nosí nektar?

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 688Příspěvek jirka.marx
31 srp 2014 11:36

No a pokud by byla, je tedy lepší úl natočit ke zdroji přehřívání stěnou s plástem nebo stěnou s uličkama?[/quote]


Nejlepší je nepřipustit přehřívání, tj. dát je do stínu.
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 690Příspěvek KaJi
31 srp 2014 11:58

Kdysi jsem byl na velmi pěkné přednášce Ing.Veselého kde nebyl vázán časem a byli tam "vážní platící zájemci:-)" čímž nechci shazovat jiné společenské akce typu výroček.
A tam mimo jiné přišla řeč od "základní sociální jednotky včelstva" = ulička dál.
A mimo jiné došla řeč, že jakmile jsou včely v uličce a mají tam vše, že s nimi a teplotou nic nehne. :-)
Že právě v dobách začátku boje s VD zkoušeli ohřívat celé úly (termoterapie), ale že dokud měly včely "vodu" tedy nektar a naředěné zásoby a byly v uličkách, že tu teplotu u plody nebyli schopni zvednout k potřebným 40°C.
Už je to pár pětiletek, ale tohle mi za ty prachy stálo, takže takové věci neřeším. Ušetřilo mě to mnoho prachů a starostí. Samozřejmě kočovák, nebo včelín na jižní stráni rozpálený od shora až dolů s černou střechou a černou deskou pod česny a jiné extrémy neprovozuji.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 696Příspěvek Jan
31 srp 2014 12:54

Určitě vše zde napsané je pravda, ale otázka měla být asi položena :
pokud budu mít na stejném místě stejná včelstva , která mají podebně schopné pátračky,
bude jaro, tedy nestabilita počasí , zbude na mne více medu v utepleném, nebo neutepleném úle.

Já se dovolím domnívat , že v utepleném. O pohodě v uličce nediskutuji. Prostě to bude (a musí , pokud existuje zákon zachování energie , tedy že všeho je ve vesmíru 100%)
jako v mém příkladě s uhlím a buňkou.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 702Příspěvek Kohout
31 srp 2014 13:26

Jan píše: zbude na mne více medu v utepleném, nebo neutepleném úle.
Mám tu v okolí vyučeného včelaře co mi před pár lety říkal že měl sraz třídy po šedesáti letech, profesně včelaří celý život a zkoušel prý za ta léta všechna možná zateplení i nezateplení a prý je to v jeho podmínkách jedno. Loni na naléhání manželky snížil stavy na 40 včelstev ale hned prý nakoupil dřevo na další tenkostěnné úly.

A pak tu mám chlapa co včelaří v polystyrenových úlech z Vastoilu. Vejmutovka prý byl omyl. Teď šel do důchodu tak prý nakoupí náklaďák úlů přímo od Lysoně.
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 703Příspěvek Kohout
31 srp 2014 13:31

Jan píše:zbude na mne více medu v utepleném, nebo neutepleném úle.

Já se dovolím domnívat , že v utepleném.
O kolik?

iRP na VF psal - tak si vedle neuteplených postavím jeden navíc.
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 704Příspěvek Jan
31 srp 2014 13:56

O kolik je závislé na rozdílu teplot a délce ochlazení.

Proč se většina včelařů dělá / kupuje s těma styrodurovýma oddělkama ?
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 707Příspěvek KaJi
31 srp 2014 15:09

O tom, že oddělkům, rojům a slabochům pomáhá zateplení snad nikdo nevyslovil pochybnost.



Vzhledem k tomu, že ještě prší, tak to napíši ještě jednou.
:D

Pokud jde někomu o utelení a neuteplení ať si pořídí úly z něčeho teplého.

Z hlediska Ekonomiky to vyjde naprosto nastejno. Zateplený nástavek se dá pořídit do 50Kč a 15 minut práce.


Já jsem své důvody uvedl proř mě zajímají tyto materiály. To uteplení mi svým způsobem dost vadí.

Protože včelám má být v zimě zima aby jim bylo dobře. A navíc je třeba vzít v úvahu menší plodování a to je pro naše soužití s VD TO PODSTATNÉ. Nechápu proř bych dával VD náskok včasným a dlouhám plodováním když nemusím. raději oželím pár kilo květového medu, navíc když je to u nás velká lotynka.

Jaroslav Stoklasa
Příspěvky: 12
Registrován: 26 srp 2014 19:37
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 713Příspěvek Jaroslav Stoklasa
31 srp 2014 16:41

Ja som v 800mnm. Odložence a zmetence urobené začiatkom júna v uteplených úľoch sú teraz silnejšie ako kmeňové včelstvá v neuteplených. Dodal som im zatiaľ (kŕmenie na zimu) rovnaké množstvo zásob, ale v neuteplených ich majú podstatne menej uložených, ako v uteplených a v uteplených je pri tom oveľa viac plodu. Je to určite i chladným a daždivým letom. Z neuteplenými úľmi sa pracuje lepšie, sú jednoduchšie, ľahšie sa vyrobia, lepšie sa s nimi manipuluje. Ale výsledky (či už medný výnos, množstvo plodu a pod.) hovoria zatiaľ celkom jasne (ako by to bolo vo výbornom roku neviem). Cenovo sú dokonca izolované nadstavky niekedy lacnejšie, ako neuteplené, ale zvyčajne je cena cca rovnaká. Na dolniakoch by isto bolo o inom. Ale ak tu hore v zlom roku (a také sú v poslednej dobe mnohé) sú uteplené úle lepšie a v dobrom je to jedno, logicky... Ak je v boji proti klieštikovi lepšie mať stredne silné (stredne plodujúce) včelstvo, tak je lepší uteplený úľ, lebo neuteplené úle sú pre silné včelstvá. Z pohľadu VD by bolo najlepšie čo najmenšie množstvo plodu, ale to potom nebude med... A čo sa týka výnosu, tu hore neplatí, že silnejšie včelstvo donesie omnoho viac. Častokrát omnoho menej... Chcelo by to ešte neuteplené s falcom, pre porovnanie, aký vplyv majú medzery medzi nadstavkami... Ja od budúceho roka prechádzam na chov stredne silných včelstiev. So silnými včelstvami (u mňa napr. na 5 a viac NN) sú len problémy a stačí pri množstve plodu pár krátkych ochladení (v júli som jedno ráno napr. mal na okne auta námrazu) a medný výnos silného včelstva je v háji, pretože všetko preplodujú...

Odpovědět

Zpět na „Úly“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti