Uteplené vs neuteplené

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 597Příspěvek jirka.marx
29 srp 2014 17:11

Panove na vlatni oci jsem videl krasny zdravy veliky vcelstva v temer 700 metrech v naprostym stinu s cesny na sever. Na kraji lesa pod vetvemi stoletych smrku. Vcelstva, ktere se nerozsiruji na jare a nezuzuji na podzim, po cely rok ziji v prostoru odpovidajicim skoro osmi L 2/3 a ktery neobsedaji cely, zimujici bez sebemensich problemu, lecenych jednou za rok fumigaci a to jeste rikal ze i po fumigaci mel loni nulovy spad. Vcelstva do kterych se muze chodit 4x do roka , 2x pro med jednou krmeni a jednou leceni . Vcely se mu jiz 25 let neroji a pouze meni matky TV. Ty ktere to nezvladnou nenapravuje, ale necha je dozit . Pak vidite na vlastni oci ze zatepleni ci nezatepleni nehraje velkou roli. Vcelstva zijici bez mezisten jen na tom co si postavi ( podotykam dilo je rozberne) letos si dva takovs uly udelam a pristi rok dam vedet
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 599Příspěvek jirka.marx
29 srp 2014 17:28

Vsak jsme se ptali....plne to nechava na vcelach a ma zkusenost s tim ze nevyhovujici casti plastu vykousou a postavi novy ja vim zni to strasidelne ale je to naprosto prirodni a funguje to zatimco my muzeme mit mor i v uplne novych ulech 8-)
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 620Příspěvek Kohout
29 srp 2014 22:07

vcelka píše:Z fyzikálního hlediska je prostě blbost tvrdit, že je jedno, jestli je stěna 25 nebo 50 mm silná, nehledě na další izolaci třeba PS. Jestliže v létě, když je 35 °C ve stínu a do úlu pere slunce, tak pokud se včely nechtějí uvařit, musí to vyvětrat, Takže logicky pokud vnitřek úlu přijme víc tepla, musí ho včely víc vyvětrat. To znamená víc včel musí mávat křídly, nosit vodu a nevěnuje se snůšce atd.
Kolik je takových větracích dnů v roce? Letos žádnej vloni dva?

A je to jen o stěně? Mám coulové prkno, vzduchovou mezeru, plast Žákova Hofmana, uzavřenou vzduchovou mezeru v plastu Žákova Hofmana, plast Žákova Hofmana, buňky plástu, něco včel. Hospodaří se jim v tom líp nebo hůř než palubka, polystyren, palubka, rámek s mezerníky?

Když pere slunce, je rozdíl jestli do stěny s uličkama, nebo do stěny s krycím plástem?
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

P.H.
Příspěvky: 2
Registrován: 27 srp 2014 21:06
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 622Příspěvek P.H.
29 srp 2014 22:19

jirka.marx píše:Vsak jsme se ptali....plne to nechava na vcelach a ma zkusenost s tim ze nevyhovujici casti plastu vykousou a postavi novy ja vim zni to strasidelne ale je to naprosto prirodni a funguje to zatimco my muzeme mit mor i v uplne novych ulech 8-)
Ked vybera med, vytocene plasty vracia spat do ula?

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 630Příspěvek KaJi
30 srp 2014 09:26

Kohout má pravdu, u nás byly vloni ty dny tak do týdne. A pak je pravda že ty v PS nevětraly, ale nejvíc nosily ty v dřevěných co mám doma ve "vlhku a stínu", ty měly takovou aktivitu, že jsem se chodil koukat. Takže je to možné řešit i stanovištěm, zastíněním atd.

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 641Příspěvek jirka.marx
30 srp 2014 16:12

Tady se vychází z předpokladu, že okrajem včelstva je stěna úlu a ta se řeší. Pak si připustíme, že v zimě je to jedno, protože okrajem včelstva jsou samy včely a jejich dílo. proč si nepřipustit, že to stejně může fungovat i v létě a že jen "malost" našich úlů způsobuje, že si jako okraj včelstva představujeme stěnu nástavku
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 676Příspěvek KaJi
31 srp 2014 07:19

Tady u mě jak létaly tak létaly spíš jen pro cement. Tvrdne sám, vodu nepotřebuje, tu si už vzaly mšice. :)
Mám tu stanoviště u řeky ve stínu lip kde je normálně voda nasáklá v půdě i když týden neprší. Ale je to vzácný kus pozemku - je na rovině dostupném autem, tak tam mám hlavně oddělky a pak ty co tam zapomenu a už nejdou odvézt, nebo manipulační. Takže tady úly vůbec netušily že je venku vedro, těm bylo konečně akorát teplo.

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 677Příspěvek Kohout
31 srp 2014 07:43

jirka.marx píše:Tady se vychází z předpokladu, že okrajem včelstva je stěna úlu a ta se řeší.
No a pokud by byla, je tedy lepší úl natočit ke zdroji přehřívání stěnou s plástem nebo stěnou s uličkama?
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 678Příspěvek KaJi
31 srp 2014 07:55

Já zažil včely vyvěšené kolem úlu jen vloni. Pár dnů. U nás díky vlhkým zákoutím u řeky měly pro co létat - cement.
V jiných oblastech si nemyslím, že by byla velká snůška a pak je asi jedno jestli jsou včely uvnitř (jak byly v té době v PS ve vedlejších úlech) nebo vedle za úlem. Ony se jakoby schovávaly do stínu, černo bylo spíš jen kolem oček.
Takže můj loňský závěr v této chvíli k porovnáváná nových PS s mými dřevěnými - nerelevantní. Pokud nedojde k nějakým zásadním změnám klimatu. A pak dám včely do stínu a nenechám je na slunci, pokud by byly vedra pravidelná.

Normálně když je přes 35°C - je nějaká snůška aby mě zajímalo jestli visí venku nebo uvnitř, chladí nebo nosí nektar?

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 688Příspěvek jirka.marx
31 srp 2014 11:36

No a pokud by byla, je tedy lepší úl natočit ke zdroji přehřívání stěnou s plástem nebo stěnou s uličkama?[/quote]


Nejlepší je nepřipustit přehřívání, tj. dát je do stínu.
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

Odpovědět

Zpět na „Úly“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti