Uteplené vs neuteplené

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 534Příspěvek Kohout
28 srp 2014 22:12

Pěkné téma.
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 545Příspěvek JKL
28 srp 2014 23:32

Ze by tohle bylo ještě z dob socíku : http://www.vcest.cz/obchod/?p=productsM ... na-11ramku
Spíš je problém v tom, že to dřevo je prostě odolnější a tradiční.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 546Příspěvek Milan Havelka
28 srp 2014 23:36

Kdysi jsem měl úly vyrobené pouze z 12 mm prken. Včelstva byla ve včelíně a byla v pohodě. Na medném výnosu to moc znát nebylo....jen v létě se tato včelstva víc rojila než v uteplených úlech. Pokud se bude vývoj počasí v dalších letech ubírat stejným směrem jako letos, budou mnohem výhodnější uteplené úly už jen z důvodů vysokých rozdílů teplot přes den s v noci jako tomu bylo v letošním dubnu a květnu....Možná, že i tyhle rozdíly byly důvodem pro enormní počet rojů......V tenhle moment to uteplení mělo význam. Pokud budou teploty stabilní....a teploty na jaře nebudou tolik kolísat (přes den 25°C a v noci 4°....) je uplně jedno, jestli uteplení je nebo není. Kór v zimě, kdy nejvíc závisí na síle zimovaného včelstva a množství zásob, než na tom, jestli je -10 nebo -20°C.....Ani začátek plodování není závislý na síle a uteplení stěny.....Záleží opět na sile včelstva a zásobách.....Jen při rozvolnění chomáče a zvýšené úrovni plodování se vyplatí zateplit strůpek....hlavně v případě, kdy chomáč již sedí na dotek na strůpkové folii....tím dochází k největšímu úniku tepla. Pokud i v té době má včelstvo nad chumáčem prostor se zásobama, dokáže si teplo udržet i bez strůpkové izolace.
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 549Příspěvek KaJi
29 srp 2014 06:07

Pro JKL - Znám, mám od něj i plemenáč na Langa co zbyl z dodávky do Blatné. Ale to není lisované u nás, ale v NSR. Nebo v NSR je zadavatel výroby a prodejce. Odpovídá tomu cena. Už nevím za kolik byla nabídka na ty bedny z PS co jsem řešil - rozměr Langa - přepravky. Ale mám to uložené v hlavě kdybych musel jednou hledat pole podnikání. Ale začal bych zadáním plemenáčů pro Langa s vložkama pro kratší rámky. :-) U slabých včelstev a oddělků má úteplení významný vliv - o o tom není třeba mluvit. A slabé včelstvo nepotřebuje celý nástavek. :-) Takže od toho jsou zateplovací přepážky.

K letošnímu roku. U mě jsem nezjistil rozdíly které by hrály pro uteplený - neuteplený. Ty rozdíly, i když úly byly vedle sebe byly extrémní na obě dvě strany.

Z toho mi vyplývá, že pokusná skupina by musela mít nejméně 20+20 úlů. U Brennera s krátkou loučkou - tam jsem čekal vliv, jsem takovou skupinu i vytvořil 20+10+10 Dřevo, 4,5cm bílého PS a 9cm bílého PS. Jenže v roce 2002. Takže pamětníci ví, že nebylo co vyhodnocovat. Jen to že na vyzimování s cementem to tehdy nemělo moc vliv :-)

I zastánce uteplení v Dadantu "příručce" píše, že vzhledem k rozloze plástu nemá uteplení vliv.
Pro ty co co si chtějí dělat závěry, mám 45x30 i 45x23 - PS i dřevo 17mm.

Ale je to podhůří, u Labe dole to může být úplně jiné.

Ještě k tomu autorovi co o tom ve Včelařství psal - tak jestli to byl ten samý co mě před lety zblbnul - tak ten se nikdy "nesnížil" k tomu aby to porovnal, i když mu lidi prý nabízeli úly i se včelama. Ale to jsem zjistil až když jsem tehdy naletěl "vědecky" napsaným článkům.

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 562Příspěvek vcelka
29 srp 2014 08:52

Z fyzikálního hlediska je prostě blbost tvrdit, že je jedno, jestli je stěna 25 nebo 50 mm silná, nehledě na další izolaci třeba PS. Jestliže v létě, když je 35 °C ve stínu a do úlu pere slunce, tak pokud se včely nechtějí uvařit, musí to vyvětrat, Takže logicky pokud vnitřek úlu přijme víc tepla, musí ho včely víc vyvětrat. To znamená víc včel musí mávat křídly, nosit vodu a nevěnuje se snůšce atd. Nevím, jaké diskuze o tomto mohou pořád probíhat. To samé zase platí při vyhřívání třeba v březnu. Netvrdím, že není možno chovat včely v neuteplených úlech, ale tvrdím a tvrdit budu, že v izolovaných je jim prostě líp. A nevidím důvod jim neomezit další stres, co jim do života přinášíme, pokud je to možné. Zeptejte se třeba profi včelaře p. Kolomého, nebo paní Adamcové, jaké měli zkušenosti s tenkostěnnými nástavky. Já když jsem se tenkrát hlásil na jednu z prvních škol nástavkového včelaření, tak jsem se ptal jednoho velitele PSNV, jestli si mám teda pořídit ty moderní LG úly, když se o tom teď všude píše. Když jsem mu řekl, že nemám zastíněné stanoviště, tak mi je nedoporučil, resp. rámkovou míru LG klidně, ale ať to není jen prkno. I zkušenosti mých starších kolegů hovořili jasně. Také vyzkoušeli nástavky z prken, ale za dvě tři sezony je dodatečně uteplili. Říkali, zkus, uvidíš. Také jsem zkusil, také zaizoloval. Samotné PS úly mají podle mě nevýhodu v omezené životnosti resp. náchylnosti k poškození během manipulace a nebo od ptáků. I když teď jsem byl v Německu a na prodejně jich měli dost, dokonce i speciální tmel na opravy.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 570Příspěvek KaJi
29 srp 2014 10:35

Fyziku sdílení tepla nikod asi nebude zpochybnovat.

Tvrdit můžeš co chceš, pokud to chceš prokázat, tak pak jen experimentem, protože těžko můžeš zjistit jak moc velký vliv má která veličina na "fungování" včelstva.

Já na rovinu říkám, že nevím, moje experimenty včetně topení nedaly odpověď která by byla jednoznačná.

A z toho pohledu usuzuji, že to nemá tak velký význam, jinak by se projevil. "Lehké" moderní materiály mě zajímají víceméně jen z hlediska jejich dalších přínosů - ekonomických, konstrukčních, výrobních atd. A to mám vedle sebe úly se 17mm dřeva a z PS.

Kdybych zítra začínal znova, uteplení by bylo na jednom z posledních míst při vyhodnocování - mluvím o produkčních včelstvech a mých stanovištích. Tuhle chybu z mých začátků nehodlám opakovat - tedy podlehl jsem přeceňování tohoto problému. Z hlediska života včelstva jsou důležitější faktory.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 572Příspěvek Jan
29 srp 2014 11:17

KaJi píše:Fyziku sdílení tepla nikod asi nebude zpochybnovat.

Tvrdit můžeš co chceš, pokud to chceš prokázat, tak pak jen experimentem, protože těžko můžeš zjistit jak moc velký vliv má která veličina na "fungování" včelstva.

Já na rovinu říkám, že nevím, moje experimenty včetně topení nedaly odpověď která by byla jednoznačná.

Dobře, kde by teda bylo potřeba umístit senzory tepla, abych věděl, kolik jich je potřeba ?
Po jednom podmet , plodiště střed, pod víkem a kde ještě ?

Podotýkám, že použiji senzory s přesností 1-2 C , u té vlhkosti to taky není zázrak,
no ale za 2 $ se nedá čekat zázrak.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 576Příspěvek KaJi
29 srp 2014 11:27

To ti mohu poslat snímky termokamerou - rozložení tepla je celkem jasné a dal by se i odvodit relativní odpor.

Otázka je podle mě v tom, zda je izolace pro včely přínosná a pak ještě si musíme ujasnit v kterém období.

Mám snímek termokamerou v zatepleném úlu shora kde je zřejmé, že chomáč má schopnost udržet teplo v sobě - uvnitř 35 na kraji 10-15. Nic nového pod sluncem. A o dvě uličky dál je už mínusová teplota.
odměřováním tepelného spádu mi přišlo že spád na venkovním plásšti a plástu je srovantelný.

Proto říkám, že zajímavé je komorování, tedy na jaře zasunutí tepelných izolací těsně k chomáči - je to stará a ověřená opraxe, jen dneska máme k dispozici tvrdý PS.

Takových desek mám několik nástavků. Ale to funguje tak, že zatepluji přímo chomáč. O kus dál je to stejné jako když bdu zateplovat budovu postavenou z velmidobřeizolujcíích bloků cihel obsahujících třeba vlnu, PS atd. A lidi navíc nebudou bydlet v krajních místnostech, ale někde uvnitř. A zdi budou všude stejně silné, i příčky. Potřebuji pak takovou budovu izolavt, když má příčky i venkovní zdi z dobře izolujícího materiálu?

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 578Příspěvek Jan
29 srp 2014 11:39

Moment,
já přece od začátku nemluvím o zimování, tam, pokud budou bez průvanu třeba v papíru do řekněme -10 ,
je to asi jedno. Já se bavil o jarním rozvoji a tam bych to měřil. A pokud do dřevěných nástavků dám uteplení,
tak zhlediska pohody včelstva je to přínos, ale z hlediska propagace dřeva cca 2 cm je to dle mne protimluv.

Mám asi 50 sestav Lang 159 po cca 6 nástavcích dřevo 2 cm , ale chci je dát na paletu a tu celou ze stran uteplit,
tak pak už nemůžu mluvit o včelaření ve dřevěném úle, ale zatepleném.

Sleduju ňákýho rumuna na ytube, a ten dřevěný úly obaluje jen na zimu.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 587Příspěvek KaJi
29 srp 2014 12:40

V zimě- na jaře, tepelné spády budou jen menší, vytápěný objem se trochu zvětší. Není v tom rozdílu, tedy spíše se rozdíly stírají. Je dobré s epodívat na tabulku dopadající sluneční energie v W/m2 aby bylo zřejmé, že v určité chvíli je izolace kontraproduktivní. Vnitřní hmotnost = zásoby zajistí setrvačnost a omezí výkyvy do mínusu v noci = akumulátor.

Dobré je, mít zateplené u slabocha třeba jen 4 uličky v horním nástavku a v dolních dřevěných tmavých se ohřívá vzduch a stoupá nahoru. Měl jsme i horní zateplené a dolní nezateplené. To je super když se to udělá na jaře - takto jsme zkoušel ten Finský nástavek. V 2011. Když se to udělá na podzim, tak v dolních nezateplených kondenzuje voda. Nepřekvapující. :-)

A zateplení celých palet - viz praxe lidí na severu ve vnitrozemí - USA, Kanada, Sibiř. Ale trochu jiné teploty a hlavně suchý vítr. Plus zimování ve stodle, sklepě, atd. Nebo kočování na jih. Já než bych to zkoušelm, tak naložím včely na přívěs a o 20-50km jsme o vysokou nadmořskou výšku dole. Skoro 14 dní fenologicky.

Myslím že Bil Růžička měl palety na zimu pod OSB deskama.
Ale v našich podmínkách je to právě ten panelák co je zateplený ale uvnitř má zateplené i příčky.

Víte někdo jak je na tom izolační schopnost medu, prázdné souše a PS?
A pokud je třeba teplo omezujcí faktor - proč netopit. Jaký výkon odpovídá spálení 4kg cukru za měsíc?

Odpovědět

Zpět na „Úly“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host