Uteplené vs neuteplené

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 479Příspěvek Jan
28 srp 2014 12:06

Mělo by to být takové volné pokračování tématu racionální včelaření , krmení...
Mé osobní zkušenosti jsou , že jsem začínal na pětiletkách a moravských univerzálech.
To byly , díky pilinám, které sákly vody spíše úly zamrazené. Následovaly hobrové K39,
pak Langstroth 159 , dřevo, Dadant (z Lang. nástavků) také dřevo, pak polystyren.
Dokud bylo počasí 2000-cca 2008 , tenkostěnné úly vyhovovaly, vesměs bylo +- zima, jaro , léto.
Od té doby, co začalo na jaře často pršet jsem zjistil, že ač včely donesly medu dost, tak ho zase dost
spotřebovaly. Už dříve jsem přemýšlel o informacích o Ing. Smělém, hltal stránky Ing. Jindry http://jjvcela.sweb.cz
no a nakonec byl ve včelařství článek o úlu http://www.hivet.sk/sk/ule .

A skutečně v porovnání, ač nejsem vědátor , zajímal mě výsledek - MED a tam byl polystyren lepší. Pokud je na jaře proměnlivé počasí, u mě je vyšší
výnos z uteplených úlů. A to včelařím v nížině.

A i jednoduchý test - pro usazený roj mi už nezbýval uteplený úl, usadil jsem ho do dřevěného.
V deštích jsem otevřel úl a na folii oddělku v utepleném úle bylo cítit teplo, na roji v dřevěném s 5 cm pol. uteplenou střechou chlad.


A jaké zkušenosti máte Vy ?

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 482Příspěvek vcelka
28 srp 2014 12:26

Myslím, že tato otázka musí být jasná každému, kdo jakž takž prolezl fyzikou střední školy. Prostě izolace je pro tvora, který potřebuje ke svému žití poměrně stabilní teploty, naprosto zásadní. Sám si několikrát za sezonu gratuluji, že jsem v začátcích nepodlehl LG propagandě a šel do klasiky palubka, PS, palubka. Kdybych včelařil někde u Brna, tak o tom možná uvažuju, ale ne u nás na pahorkatině. A i tak by ty úly musely být ve stínu, protože možná ještě horší je přehřívání v létě. A o nějaké ekologii v případě tenkostěnných úlu nemůže být moc řeč, když v nich pak včely "protopí" mnohem víc cukru, na který padlo mnohem víc ropy, než na tu trochu PS. Tuším že asi před dvěma lety o tom vyšel velice zajímavý článek ve Včelařství.

grifinity
Příspěvky: 9
Registrován: 21 srp 2014 06:35
včelařím od: 0- 0-2003
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 486Příspěvek grifinity
28 srp 2014 13:07

Asi proto, že mi chybí fyzika střední školy, vidím zateplení, u nás v Podkrkonoší, jako nic moc. Krmím na 15-17kg. Nemám zájem na proplodování zásob již v únoru, snůška stejně začíná v květnu, tak kam pospíchat.O přehřívání mi holky nic neříkaly a to je mám i na přímém slunci. V přírodě jim kolem sedliska, taky nikdo nedává polystyrén. Holt, žijí ekologicky. :D

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 507Příspěvek Jan
28 srp 2014 16:41

No pokud je u vás v Podkrkonoší zima až do května a pak se už spíše otepluje, bude to výhoda,
prohřátí té dřevěné stěny od slunce ..... Ale když by se udělalo 14 dní 24 a pak +3 ,
a včelstvo nezrušilo plod, tak půjde med na teplo a pro včelaře nic, nebo málo.
Ideální je to třeba v Moldávii , tam je v zimě i -30 , ale jak jednou přijde jaro, tak to jede zas až do zimy (mám z doslechu).


Pokud budu s metrákem uhlí a kamny v kraťasech v unimobuňce, která je zateplená vydržim tam (nejde o otužilost)
déle, než když bude obyč. Nebo né.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 516Příspěvek KaJi
28 srp 2014 18:37

Je to spíš o snůšce. Když je pozdní tak je to jedno.

grifinity
Příspěvky: 9
Registrován: 21 srp 2014 06:35
včelařím od: 0- 0-2003
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 517Příspěvek grifinity
28 srp 2014 18:38

To jistě. Včely,ale nepotřebují metrák uhlí do unimobuňky. Těm stačí si ohřát střed plodiště. A vůbec v tom nehraje roli zateplení.
Před léty jsem koncem února převážel k sobě 5 včelstev po zemřelém včelaři. 4 ze včelína, páté z jiné zahrady, kde stálo samostatně.
Všechny zateplené. Ty ze včelína byly abnormálně silné, rozplodované a téměř bez zásob. Páté silné jak moje v LG a zásob neurekom, jako u mě.
Trochu brzy si v březnu koledovat o průser, v naších podmínkách.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 518Příspěvek KaJi
28 srp 2014 18:39

vcelka píše:Myslím, že tato otázka musí být jasná každému, kdo jakž takž prolezl fyzikou střední školy. Prostě izolace je pro tvora, který potřebuje ke svému žití poměrně stabilní teploty, naprosto zásadní.
Naprostý souhlas. Včely skutečně potřebují izolaci a protože včelaři přišli až po 100 milionech let jejich vývoje, tak si mezitím vyvinuli svoji - dílo. :-)

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 521Příspěvek Jan
28 srp 2014 19:08

grifinity píše:To jistě. Včely,ale nepotřebují metrák uhlí do unimobuňky. Těm stačí si ohřát střed plodiště. A vůbec v tom nehraje roli zateplení.
Před léty jsem koncem února převážel k sobě 5 včelstev po zemřelém včelaři. 4 ze včelína, páté z jiné zahrady, kde stálo samostatně.
Všechny zateplené. Ty ze včelína byly abnormálně silné, rozplodované a téměř bez zásob. Páté silné jak moje v LG a zásob neurekom, jako u mě.
Trochu brzy si v březnu koledovat o průser, v naších podmínkách.
U toho uhlí se jednalo o přirovnání uhlí a medu jako zdroje energie. Zatím to mohu podložit jen tím, co jsem viděl a popsal výše.
Ale pokud použiju selský rozum, tak vzhledem k tomu, že ten chomáč nebude mít 100% účinost, ten polystyren se někde objevit musí.
Z mých nevědeckých pozorování v neutepleným i přes to, co se říká výše ubývá med rychleji. Jestli se k tomu dostanu, mám v hlavě takové udělátko s
teplotníma ,váhovejma a možná i vlhkostníma čidlama, co by mi kreslilo grafy po 5 minutách, abych mohl objevit tu Ameriku :D .

U pozdní snůšky to je bez debat - pokud ovšem nepřijde propršené chladné léto. A jedna sopka se na nás zase chystá , na tom Islandu.


Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 528Příspěvek JKL
28 srp 2014 21:17

Ona nejenom ta sopka může zamíchat počasím, ale i fakt, ze letos jsou teploty v severních mořích a oceánech výrazně nad normálem. To může vyústit v zimu s velmi silnou sněhovou pokrývkou, ale ne moc studenou. Už se těším na běžky, kterých jsem si od vánoc moc neužil.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uteplené vs neuteplené

Příspěvek: # 533Příspěvek KaJi
28 srp 2014 22:09

Z pohledu uteplení neuteplení - dovedeno k dokonalosti je pak když se včelám topí.

Z pohledu dnešních hmot má dřevo význam jen v malodoma a maloseriových výrobách.
Než zpracovávat drahé dřevo je jednodušší stěnu vystříknout z plastu. Mělo by to být jednodušší a lacinější. Izolace není tak podstatná, ale hmotnost, trvanlivost a tvarová stálost by měla "izolované" úly prosadit. A to ani nepočítám tu výhodu tepelné izolace pro včely. O ceně a produktivitě nemluvě.

Přesto je divné že na trhu moc nejsou - tedy skutečně moderní úly.

Řešil jsem kdysi nějaký úkol a dostal se k obalům z PS - dělají se tvarované "Přepravky". Překvapilo mě kolik je v ČR výrobců, udělají co si zákazník udělá, tvrdost dle zákazníka, kolik Koplenu si zalatí, tolik mu ho do formy dají. Tedy pevnost libovolná.

Přesto se český úl z PS dělal/lisoval naposledy za sociku.

Odpovědět

Zpět na „Úly“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti