Přátelský pokec

Odpovědět
VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1940Příspěvek VaT
12 čer 2017 10:08

Včera jsme se byli v 7 večír mrknout na houby v okruhu asi kilometr kolem stanoviště - samozřejmě nic - ale na smrcích jsem si všimli docela velkého provozu provozu čmeláků a včel. Daly se najít kapky medovice i 3 mm v průměru - dcera lízala větvičky jak nanuky, ale všechno to bylo už v takový konzistenci že to šlo sotva ulíznout, tak nevím nevím jestli to bude ještě ke sběru jestli bude zase týden sucho.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1949Příspěvek gupa
13 čer 2017 01:58

Viděl jsem v tomto tématu řeč o Karlově hnilobě a nějakém zvápenatění. Letos jsem aplikoval třikrát po asi čtyřech dnech ve všech včelstvech vodu postřikovačem, v dávkách cca 2litry na včelstvo do neobsazených rámků přímo do buněk. Výsledek byl docela překvapivý. Původně jsem chtěl dodat vodu včelstvům pro neutěšené chladné počasí, což význam jakýsi mělo. Jenže. A toje důležité. A zavedl bych tuto trojtou aplikaci do všech chovů matek pro zjištění náchylnosti ke zvápenatění. Hodně včelstev začalo mít problém se zvápenatěním svýho plodu. Voda to byla ohřátá z bojleru kvůli lepšímu poměru tepla a odběru v úlech. Jde asi o každé desáté včelstvo mělo problém. Takže lze si myslím, tuto trojtou aplikaci obyčejné ohříté vody nazvat testem objevu zvápenatění ve včelstvech. Pokud někdo tutuo informaci může ověřit, dak do toho. Aplikace byla provedena za pomoci akční Tesco zádové stříkačky kterou jsem ale na stanovišti na zádech samozřejmě neměl. Voda byla obyčejná z vodovodu, pH jsem neměřil, ale včera mi dojel pH metr tak až se rozhoupu ho nakalibrovat, tak bych to mohl cca na desetiny zjistit. Aplikace jak jsem psal byla spíše podle teplot a průběhu vhodného počasí, když mrzlo a byla zima tak jsem do včel nelezl. Musel být prolet a vhodné počasí. Jedná se o období asi 14 dnů apliakcí v bylo chladno, kdy nepřicházelo očekávané jarní teplo a jarní rozvoj a kvetla první řepka. Prvodním cílem byla dodávka vody kvůli ztrátám létavek přímo do buněk. Tu vodu ikdyž jí bylo hodně do 4-8 dnů podle síly včelstva spotřebovaly nebo se i částečně v úlu odpařila.

K druhému co Karla potkalo - o hnilobě. Částečně i o zvápenatění. Poprvé jsem to slyšel od letitého kočovníka kterého zastavilo jen pásmo moru, sám mor nikdy neměl co vím podle vzorků, a ten proti zvápenatění používal kyselinu askorbovou. A na tuto věc došlo letos. Podle zvápenatění jsem se rozhodl podnítit svá včelstva suchým cukrem s dávkou Vitaminu C.(kyseliny askorbové) Co se lze dočíst, tak proti VD funguje tak, nebo se to očekává, že malphigické žlázy přemění jako u savců kysleinu askorbovou v odpadní kysleinu šťavelovou a zvýšením této kyseliny v hemolymfě a potravinovém pH ve včelstvu se zlepší celková kondice u dělnic a při pravidelném podávání se včelstvo ozdraví. Našel jsem jakýsi videa itala co někde okolo Udine nebo níž, povaří kyselé citrony nebo limetky v cukru, přidá i kysleinu askorbovou a celou zimu, protože včely mají více možností proletu než unás jim daným sirupem co vznikl polívá rámky. Unás toto ale není použitelný kvůli jiným poměrům v proletech, prostě si myslím, že by to včelstva odsrala a moc by jim přesně toto nepomohlo.

Dostal jsem se ke Karlovi, někde jsem v nějakém chytém vědeckém pojednání zjistil, že s askorbovou kyselinou (KA) dělal někdo výzkum okolo účinkům proti MVP HP VD AA(zvápenatění) nedokážu hodně věcí dohledat, mám vyplou historii a odstavil jsem vzhledem k malému disku i ve FF doplněk scapbook a jeho addon který dokáže kompletně uchovat a uložit navštívené stránky. Takže se omlouvám za nekonkrétnost a nedodání odkazu. Kdo ale ovládá google search, a umí se dotazovat, tak to očem píšu najde.

Výsledek byl takový, že vliv KA měla vliv hlavně na HP, neměla valný vliv na MVP, měla vliv na zvápenatění a na VD měla vliv v potenciálu vitality a zvýšení aktivity.

Za důležitý nález při bádání považuji zjištění, že KA a juvenilní hormon jsou antagonisty. Výzkum došel nato, že lze včelstvo zaktivnit a řídit jím i rojovou náladu, což mne zajímá hodně protože dosud jsem při dresurách a vyrovnávkách plodů potřeboval povzbuzovák a zkoušel jsem ledasco jako i kofein, tein, éterické oleje atd, ale po prvních pozorování a při dávce 2 000mg na 4 litry vody KA po postřiku suchého cukru dodaného do rámkového krmítka a letmý postřik horních louček a částečné naplnění viditelných horních buněk(mám teplou stavbu s česnem napravo vrohu) má vliv asi do 5 minut viditelný. Při silné snůšce co nyní je včely ignorují neupravený cukerný sirup s pH okolo 7-8, ale okamžitě je zaujme okyselený suchý cukr s postřikem a pH okolo 4.

Myslím si, že pH snížené za pomoci KA a úlový prostor je pole neorané. Takže asi zatím tolik o jedné vzpomínce na léčení zvápenatění u jednoho místního kočovníka co už bohužel nežije, ale jeho nápad, kterýho si určitě všiml z OVP, vyzkoušel a pustil mne ho tak se ho snažím uplatnit při zjištění, že lze genetickou chybu na zvápenatění zviditelnit testem. OVP mne když žil půjčil a já si je oskenoval, takže vím podle vyhledávání v OCR, že KA je tajná zbraň vícero výzkumníků.

_gp_

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 3545Příspěvek VaT
06 bře 2018 13:24

V posledním včelařství jsem se v takové té příloze uvnitř dočetl ve výkladu veterinárního zákona že nejsem oprávněn stříhat kozám paznechty, jestliže jsem před tím neabsolvoval nějaký certifikovaný kurz. Kdybych se náhodou dlouho neozýval tak mě pravděpodobně chytli při ilegální přepravě za capem, a když ještě zjistili že má koza ilegálně vošmiklej nehet tak sem dostal 2 roky natvrdo.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 3546Příspěvek Jan Petrik
06 bře 2018 16:40

Budem sedět spolek na jednej celé, neboj😂

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 3547Příspěvek KaJi
06 bře 2018 17:42

Ahoj kluci a případně holky. :-)

Nějak jsem zapomněl i na toto forum a koukám že na tomto počítači jsem přihlášený. :-)

Tak nějak nahonem jsem se rozhodli udělat ještě Potlach - PPP. S tím že jde o Potlach, budu tam tedy program mít spíš já pokud se neujmou návštěvníci.
Tuto sobotu, vím je to na honem, pokud by byl zájem dám sem nějak já nebo snad Jirka pozvánku. Je to v Trutnově, od cca 8:30.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 3549Příspěvek Jan Petrik
07 bře 2018 06:34

Jan Petrik píše: 06 bře 2018 16:40 Budem sedět spolem na jednej cele, neboj😂

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 3550Příspěvek VaT
07 bře 2018 11:34

Buď zdráv Karle, díky za pozvání, nicméně pro mě je to hodně z ruky a hodně narychlo. Každopádně jsem rád že tě tady po dlouhé době čtu.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 3582Příspěvek KaJi
12 bře 2018 18:31

Tak Potlach proběhl komorně ale přiblížil se tomu o co nám jde.
Ne přednáška, to je taková berlička, šlo o to si o problému pohovořit společně. Vymněnit zkušenosti i názory.

Takže já děkuji a za rok se to snad připraví ve větším předstihu.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 3621Příspěvek VaT
04 dub 2018 11:17

VaT píše: 05 čer 2017 10:02 Přišel jsem po pečivém zkoumání na to, že pár včelstev, která nějak nechtěla jít do síly a co jsem už rozebral na oddělky trpěla na pytlíčkovitost plodu. No a teď mám teda virovou nákazu v oddělcích. Do oddělků jsem dával spíše ty komplet zavíčkované rámky s plodem světlejší barvy - tam v podstatě žádné porušená víčka nebyla, ale co jsem koukal teď tak jednotky porušených víček s vodnatým kadáverem jsou i v oddělkách. Takže oddělky jsou naočkovaný... teď jsem zvědavej jak se s tím poperou.
Tak odělky se s tím popraly tak, že všechny padly. Dokonce i ty kde pytlíčkovitost nebyla (možná...). Včelstva, kde se vyskytla pytlíčkovitost a kde jsem vyměnil matku taky padla.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 3685Příspěvek VaT
11 čer 2018 13:34

Pořídil jsem 2 vepříky na vykrmení a dneska se moje paní ptala na zbytky jídla ve školce a tam jí řekli že teda je to samozřejmě ilegální - prakticky pod trestem smrti - dávat někomu zbytky z jídelny a že zbytek si řeknou u zadního vchodu... Tak jsem něco o tom chca nechca musel zjistit a mám pocit, že budu mít další zářez do pažby ilegálních činností. Nejen že (kromě sta dalších) ilegálně stříhám kozám paznecht, ilegálně je převážím za capem atd. - teď navíc k tomu budu ilegálně krmit prase. Kam se s prominutím sere Zamjatin s Huxleyem, Orwellem a Gilliamem!

Odpovědět

Zpět na „Diskuze o čemkoli, co se jinam nehodí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti