Přátelský pokec

Odpovědět
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1692Příspěvek KaJi
30 dub 2017 00:22

Tak dneska to trochu létalo, začínají bílé květy a objevují se pampelišky. Vím že mnohé naštvu, ale podle mě jaro jak má být a jaká kdysi bývala. Ještě k tomu takové včely jaké bývaly.
Byly tady v poslední době roky, kdy k líbání pod třešní aby člověk jezdil do kopců :-), vše odkvetlo v dubnu v chladném počasí a včelám uteklo. Asi to co jste tam měli teď dole vy.
Škoda že ty zimní včely jsou v poslední době krátkověkejší a asi to tady dost včelstev nedalo. Mně pár včelstev , dokonce taková co bych to do nich neřekl zeslábly až odešly.
V pondělí jsem doma komoroval asi dvě, kde jsem to při prohlídce před měsícem nepovažoval za potřebné, silné atd.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1756Příspěvek KaJi
08 kvě 2017 17:18

Tak jsem si orazil od stěhování - pořád stěhujeme před zednickou partou - nyní zocelen obytnou částí jsem v nejobtížnějším vrcholu- stěhuji herberk - krycí název, jinak opuštěná to dílna když jsem si zřídil "truhlárnu" a tak nějak se z ní stalo odkladiště. :-) A pak ještě zbývá půda :-( Ale to snad po medobraní. :-)
Takže včely docela dobrý, začíná řepka, u včel byl zalétlý pytel od osiva - jetel luční - a o kus dál toho jsou pěkné lámy. Jestli je to z toho pytle, tak pak tomu deštíky přály. :-) A nebo vysévali další pole.
Včely od nejlepších po nejhorčí, dvě třetiny mají nyní medníky. Některým jsem dal i 3NN, člověk musí být optimista.
Některým jsem přihazoval nevytočené medníky se zásobami co kupodivu přežily nevybrány zimu, jiné mají plno zásob a jedny v NN mě překvapily, horní nástavek byl plný medu.

Takže nyní zbývá - - - - - Jít dál vynášet a debordelizovat, aby byly volné ruce až se konečně oteplí. Napršeno je dost, tak uvidíme.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1757Příspěvek JKL
08 kvě 2017 19:59

Tak tu debordelizaci ti nezávidím. Také mě něco podobného čeká. Teď o víkendu jsem taky medníkoval ty co zaplnily všechny uličky - taky cca 2/3. Zbytek příští týden po zmrzlých. Teď by je to zbytečně ochladilo. Jinak pokud to co je rozkvetlé ve středu ráno nezmrzne, tak to bude dobré. Jabloně mají napučeno ve velkém a koncem týdne rozkvetlou. Řepka je daleko a ta také nesměle žloutne. Daleko žlutější jsou louky s pampeliškou. Očka, česna, rámky nový vosk krásně žlutý.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1845Příspěvek VaT
19 kvě 2017 13:28

Když už sme u toho plýtvání, tak před pár dny se v evropskym parlamentu rokovalo vo tomhle:
http://www.europarl.europa.eu/sides/get ... anguage=CS
Je to čtení jenom pro vodvážný, nicméně pro včelaře z toho vyplývá to, že jestli budou kapat med na zem, případně nebudou hlásit úřadům kolik medu jim ukáplo např. při bouřce a nebudou se chovat dobře ke včelám, tak pudou do lochu. A tam budou žrát zbytky co se nesní při "dnu zbytků"!
...Normálně se celej den štípu do krku jestli tohle nejni jenom zlej sen...
(stojí za povšimnutí že celej text usnesení je jedna věta)

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1847Příspěvek KaJi
19 kvě 2017 13:59

Zajímavá bude hranice mezi potravinou a biopalivem. Na jedné straně EU nařizuje pálit potraviny a na druhé ji to vadí??? :-)

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1851Příspěvek VaT
19 kvě 2017 22:03

No Karle jelikož o tobě se ví, že kolikrát nevytáčíš i kdybys mohl, tak by mě zajímalo, jak se pak budeš hájit až tě líznou benga, že odjíždíš od plných medníků jenom s úsměvem na tváři. To je přece plejtvačka jako hrom!

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1852Příspěvek KaJi
19 kvě 2017 22:46

Letos jsem měl za trest problém. Já tam měl v komínech plné medníky. Tedy někdy plné. Ani to nevybraly jak nelítaly, nebo to těsnilo. Spousta komplikací, naštěstí tam bylo pár včelstev na hraně, tak jsem to dal nad ně. Jinak je to pakárna, strkat pod plodiště, což jsem taky musel. :-)

No letos jsem plně odhodlán vytočit vše, pokud podmínky a zdraví dovolí. A suť co je před medárnou stihneme odvézt.
Hypotéka jako motivačníí faktor k vytáčení. :-)

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1913Příspěvek VaT
05 čer 2017 10:02

Přišel jsem po pečivém zkoumání na to, že pár včelstev, která nějak nechtěla jít do síly a co jsem už rozebral na oddělky trpěla na pytlíčkovitost plodu. No a teď mám teda virovou nákazu v oddělcích. Do oddělků jsem dával spíše ty komplet zavíčkované rámky s plodem světlejší barvy - tam v podstatě žádné porušená víčka nebyla, ale co jsem koukal teď tak jednotky porušených víček s vodnatým kadáverem jsou i v oddělkách. Takže oddělky jsou naočkovaný... teď jsem zvědavej jak se s tím poperou.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1914Příspěvek Jan
05 čer 2017 12:56

Nepomohlo by ty "pytlíčky" vytahat růčo, aby se infekční tlak snížil ?
pak předpokládám, že matky nebyly chovaný taky z těch dárců oddělků, budou zdravý
a poperou se s tim.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

jjvcela
Příspěvky: 3
Registrován: 12 kvě 2017 17:15
včelařím od: 0- 0-1970
oslovení: Tykat

Re: Přátelský pokec

Příspěvek: # 1916Příspěvek jjvcela
05 čer 2017 22:15

Stará pravda, že se slabochem něco je a je chybou chtít to napravovat. Zrušit, vytavit a úl vydezinfikovat. U nás co se kolem motá mor je ale marné včelařům říkat "Nepřenášejte zaplodované plásty mezi včelstvy a to ani v mednících!" Je to marný, je to marný, je to marný.

Odpovědět

Zpět na „Diskuze o čemkoli, co se jinam nehodí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů