Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Popis vlastních postupů, včelnic, farem ....
grifinity
Příspěvky: 9
Registrován: 21 srp 2014 06:35
včelařím od: 0- 0-2003
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 124Příspěvek grifinity
22 srp 2014 21:07

Tak teď nechápu, co má společného hřeben s kýblem? Nechtělo by to nové vlákno? :D :D

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 125Příspěvek goro
22 srp 2014 21:35

kajo rozumiem, vždy sa uvolní snáď štvrtina nádstavkov kvôli pretaveniu starých plástov a zvyšných 40 nízkych nádstavkov budeš mať zhotovených na podletné kŕmenie kbelíkmi zo slamou...
No zopár nádstavkov sa mi vždy vála na včelnici, ale ako skladovať toľko nádstavkov kvôli kŕmeniu no, neviem, ;) asi bude lepším riešením to naukladanie plástov do "štosu" aj keď mi to trochu to jednoduché krmenie skomplikuje.... :oops:
btw.
to s tými hrebeňmi a upraveným nádstavkom je šikovné, keď sú rámiky bez medzerníkov, ozaj sa ich bude napr. pri odvoze dať odviezť zo včelnice viacej v jednom nádstavku...
(žiaľ ja mám hofmany a to mi nič nerieši, používam jednoduché plastové prepravky s deklom...) :oops:

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 126Příspěvek Jan
22 srp 2014 21:41

Asi taky záleží na tom, jak je vysoký kýbl / nádoba na krmení. Pokud je cca 8 cm, jak mam já, tak je možné ,
třeba z polystyrenu, který je levný a dobře se lepí uďelat takové polo NN.
Po dobu, co se nepouzivaji mohou byt buď v úle pod střechou, nebo někde na hromadě.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 168Příspěvek KaJi
23 srp 2014 19:53

Tak o jedné nevýhodě můžu aktuálně referovat.

Pokud si ventil s hadicí pohodíte halabala na okraj sudu, protože se chystáte nachystat nádobíčko, tak můžete mít za chvíli nepříjemný pocit, že vám teče do bot. :D

Takže pokus s krmením v sáčkách odkládám - teď jsem příliš sladký. :-) Tedy vytírat hustý cukerný roztok, to je zážitek. :-)

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 176Příspěvek Jan
23 srp 2014 21:50

Do videí jsem dal odkaz na krmení v mikrotenových sáčcích.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 234Příspěvek vcelka
25 srp 2014 12:58

Já si nemůžu krmení kbelíky vynachválit. Mám 39x24, do nástavku přesně pasuje černý plastový stavební kbelík na 12 litrů z Bauhausu, stojí asi 25 korun. Pro lepší šplhání včel jsem stěny zdrsnil šmirglem, pak důkladně vypláchl horkou vodou. Skladuji je v boudě u včel a ty samé už jedou pátou sezonu. Letos pod ně ještě dávám dvě laťky, aby se jejich hmotnost rozložila na všechny loučky v nástavku, protože když dávám na třetí dávku 8 kg cukru, tak už je to s tou vodou pěkná váha a pak se můžou deformovat horní loučky, protože kbelík jinak stojí jen asi na 5 rámcích. Používám lehce upravený postup uveřejněný jednou ve Včelařství. První dvě dávky jsou 6:4, třetí 8:5,3 (cukr:voda). Dám 4 litry teplé vody z bojleru do kbelíku (předtím ho samozřejmě vyčistím od prachu štětkou na nádobí), nasypu postupně 6 pytlíku cukru a ihned promíchám. Letos jsem začal používat míchadlo na barvu do akuvrtačky, jde to snáz oproti klacku apod. Není potřeba dlouho míchat v kuse, ale spíš častěji ten roztok "protočit". Jakmile je roztok víceméně čirý, dám větší hrst slámy, aby vrchní hladina byla celá pokryta. Otevřu úl, zadýmám, nasadím třetí nástavek, dám dvě laťky na horní loučky a na ně postavím kbelík. Skoro ve všech případech je již druhý den vše odebráno, ale nechávám to tam ještě jeden den. Pak otevřu úl, lehce zadýmám, opatrně vezmu kbelík do levé ruky (je na něm plno včel) a pravou do něj dvakrát silně klepnu, většina včel spadne do úlu. Pak slámu včetně ostatních včel vysypu z kýblu vedle nebo před úl, za pár minut se včely vrátí do úlu. Kbelíky naplním znovu stejným postupem a odnesu za úly, kde do nich přendám tu samou slámu. Za dva dny je vyndám a sundám třetí nástavek a laťky, slámu pak vyhazuji do kompostu. Následuje léčení KM. Třetí dávka následuje 14 dní po druhé dávce, je v ní 8 kg cukru, zde je lepší vzhledem k většímu objemu roztoku to udělat tak, že naleju 5,3 litru vody a nasypu nejprve 4 kila cukru, rozmíchám a až poté dosypu zbylá 4 kg cukru. Na plovák použiji novou slámu. Zde už je kbelík dost plný, je potřeba ho opatrně dávat do nástavku.
Nikdy se mi nestalo, že by to včely nechtěly odebírat, nebo že by se topily. Sklenice byly náchylné na manipulaci (spoustu jsme jich rozbil) ale hlavně se ucpávala víčka. Ale na krmení oddělků apod. je dál používám. Také jsem zkoušel použít místo slámy vyvařené korkové špunty od vína. Poslední dobou je u nás problém sehnat čerstvou nerozřezanou slámu, takže se k nim časem propracuji. Zde byl menší nevýhoda v tom, že se pak hůř z kbelíku odstraňují včely, zátky se točí na dně a teoreticky můžou nějakou včelku během vysýpání před úl poškodit. Myslím že to vyřeší podélné rozpůlení zátek, nebudou se pak ani točit na hladině.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 242Příspěvek KaJi
25 srp 2014 16:57

Nevím jaká je ta sláma co padá z kombajnu. Tedy jak se nazývá - řezaná? Ale letos jsme se k ní nestihl dostat a ten válec do kterýho ho zabalily byl moc velký, tak jsem vzal na kraji pole slámu co se jim tam nějak vysypala asi při čištění kombajnu - prostě rozmlácená skoro jako plevy. Drť.
V těch Samlách jen s malým podílem normální slámy co jsem popaběrkoval v zatáčce pole to bohatě stačilo. I ta nakrátko nařezaná sláma tam vlastně plave jako ty špunty nebo kermazit. A díky tomu že je přes sebe tak se pod nimy ani ty malé kousky neprotočily - tedy já si utopených včel nevšiml když jsme doléval druhou dávku.
Až dokrmím a budu vyndavat tak dám vědět. Ta "dlouhá" sláma je dobrá v tom, že dosahuje ke stropu a bokům a včely tamtudy chodí ochotněji než po stěně nádoby.

miooo
Příspěvky: 22
Registrován: 24 srp 2014 16:10
včelařím od: 01 bře 2014
oslovení: Tykat
Bydliště: Malá Hradná

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 243Příspěvek miooo
25 srp 2014 17:16

teraz som tiez skusil zakrmit rodiny kyblikom so slamou...pouzil som 5L kybliky ktore akurat sedia na pomer 3:2 a dobre pasuju aj do nadstavku 39x24...som zvedavy ako to dopadne...
nástavkový BVD 11r. 39x24 , Malá Hradná 290 m.n.m + prechod na 39x24 a 39x17...

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 262Příspěvek goro
26 srp 2014 09:18

vcelka píše:Já si nemůžu krmení kbelíky vynachválit...... Letos pod ně ještě dávám dvě laťky, aby se jejich hmotnost rozložila na všechny loučky v nástavku, protože když dávám na třetí dávku 8 kg cukru, tak už je to s tou vodou pěkná váha a pak se můžou deformovat horní loučky, protože kbelík jinak stojí jen asi na 5 rámcích..... dám větší hrst slámy, aby vrchní hladina byla celá pokryta. Otevřu úl, zadýmám, nasadím třetí nástavek, dám dvě laťky na horní loučky a na ně postavím kbelík. Skoro ve všech případech je již druhý den vše odebráno, ale nechávám to tam ještě jeden den. Pak otevřu úl, lehce zadýmám, opatrně vezmu kbelík do levé ruky (je na něm plno včel) a pravou do něj dvakrát silně klepnu, většina včel spadne do úlu. Pak slámu včetně ostatních včel vysypu z kýblu vedle nebo před úl, za pár minut se včely vrátí do úlu. Kbelíky naplním znovu stejným postupem a odnesu za úly, kde do nich přendám tu samou slámu. Za dva dny je vyndám a sundám třetí nástavek a laťky, slámu pak vyhazuji do kompostu..... Třetí dávka následuje 14 dní po druhé dávce, ...Na plovák použiji novou slámu. Zde už je kbelík dost plný, je potřeba ho opatrně dávat do nástavku.
vopred sa ospravedlňujem, nechcem odbočovať od témy, aj kbelík už mám pripravený (nešmirgloval som steny ale potrel voskom), len čo zoženiem slamu idem na to....
ale
to hore má byt popis výhod?
...Ja zadymím pod fóliu, miesto nej dám kŕmítko, nalejem za bandasku cukrového roztoku, založím vrchnák. O dva dni zložím vrchnák, nalejem do kŕmitka za bandasku roztoku cukru a založím vrchnák. Toto opakujem, podľa potreby. Včely vidím až na konci kŕmenia, keď zadymím pod kŕmitko, odoberiem ho a dám foliu...
...ale ako som povedal, ešte tú slamu a potom napíšem skúsenosti aj s týmto typom kŕmenia včiel.... :oops:

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 283Příspěvek vcelka
26 srp 2014 15:24

To hore je návod pro někoho, kdo třeba neví, jak to udělat.

Odpovědět

Zpět na „Takhle to dělám já“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti