Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Popis vlastních postupů, včelnic, farem ....
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 89Příspěvek KaJi
22 srp 2014 13:24

Toto vlákno je o krmení otevřenými nádobami (kbelíky, kontenejnery) a slámo jako plovák.
I když mám plastová rámková, stropní, sklenice s víčky, balony atd. tak pro podeltní nakrmení považuji toto za nejrozumněšjí a pokud jste jiného názoru, řeště to v jiném vlákně. Jistě je mnoho argumentů i pseudoargumentů proti, ale toto je maximálně jendoduché a jediné co to může překonat je krmení v sáčkách které jsme nevyzkoušel ale poslední litry v sudu mám připravené na pokus. Tam vidím budoucnost. :-)



Včera jsem si šel zničen brzy dáchnout po té co jsem během minulého týdne zakrmil včely první dávkou. Jiné roky první a poslední, letos předběžně počítám ještě s jednou, neboť některé byly podvyživené a možná se ještě rozplodují.
Ale první lehké potěžkání úlů mi ukazuje, že jsem možná jen trochu panikařil, nebo se přeci jen snaží na našich strábních a loukách něco najít a přinést. A tak možná budu této nepříjemné dřiny ušetřen a nebo dokrmím jen ty co se nebudou zdát.
Tuna cukru, půltuny vody a včely rozmístěné různě po mezích a stráních mi trochu prověřila kondičku a nic se nemá přehánět.

Takže pár poznámek a postřehů.
Letos jsem prvně používal kontejnery SAMLA z IKEA.
Mají výhodu že mají profilované dno a není díky tomu moc problém je položit na rámky.
Protože jsem spěchal nenastříhal jsem si kusy folie abych je podložil a jak jsme si roky předsevzával.. Takto si je včely na rámky přilepily voskem a propolisem. Takže stejně jako u minulých kontejnerů budu zápasit se slepenými kontejnery až je za rok budu vyndavat a vytrhávat a říkat si, že až si je příště koupím, tak hned .... :-). Leda bych se donutil při jejich uskladnění je proložit kusem novin.
Nové kontejnery mám proto, že jsem z N 24cm přešel na nízké a do velkých kontejnerů jsme stejně nedával víc jak jeden 10l kanystr i když silné včely které měly dost volného díla odebtraly a zpracovaly víc.
Nízké NN jsou výhodnější - udrží lépe teplo - slabší včelstva z vysokých nádob z chladu moc neberou.

Nemusel bych je samozřejmě pořizovat a používat co domov a popelnice dá. Kromě vyzkoušených krabic od džusů a mléka, uříznutých PETek zmíním ještě kelímky od piva. Jednou jsem z místní poutě, ke které datuji začátek vhodné doby ke krmení nesl roli kelímků, které jsme u stolu svorně vypily na krásu a rychlost včel a včelám z nich taky chutnalo.

Při větším počtu se mi ale zdá výhodnější sáhnout do zásob a při jednom to vše navozit ke včelám s pytlem slámy.

Výhodou otevřených kontejnerů kam mají včely neomezený přístup je to, že když čerpadlo napustí do kanystru i krystalky cukru, včely je zpracuují. V krmítklách kde je to odděleno zůstávají krystalky a sladký lep a je víc práce s mytím.

Pokud někomu vadí že je v kontaktu se včelami, tak doporučuji výrobu rámu o půdorysu nástavku vypletený varoasítem. Může je navíc použít pro vzdušné uskladňování nástavků - ochrana proti myším na dně a vrcholu komína, případně oddělení včelstev pokud bude experimentovat s více matkami, chovem, spojováním atd., nebo je použít jako nouzové dno v kombinaci s NN.

A pokud jím přikryje kontejner bude moci snadno pozorovat jak si včely dělají samy od síta - stropu řetízky až k hladině a dalbou na slámu a jiné plováky. Pohled stojí za to. Ale ne každé to umějí a pak se jim plovák hodí.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 100Příspěvek Jan
22 srp 2014 15:54

Používám podobný systém , teď mám takové misky na 8l.

dsc_0128.jpg

a tady jak to pěkně vybírají

dsc_0129.jpg

rozměr je defakto přesně langstroth :P
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 101Příspěvek Kohout
22 srp 2014 16:13

Používám vylízané desetikilové piksly od minerálního lizu pro krávy.

Obrázek
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 105Příspěvek goro
22 srp 2014 17:39

KaJi píše:Toto vlákno je o krmení otevřenými nádobami (kbelíky, kontenejnery) a slámo jako plovák.
I když mám plastová rámková, stropní, sklenice s víčky, balony atd. tak pro podeltní nakrmení považuji toto za nejrozumněšjí a pokud jste jiného názoru, řeště to v jiném vlákně.
...tak keď to považuješ za najrozumnejšie ;) , ešte porozmýšľam :oops:, ale ak si aj tvoj názor neosvojím a nenapíšem očakávaný súhlas, nové vlákno zakladať určte nebudem :P

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 109Příspěvek KaJi
22 srp 2014 18:29

Proč ne, když jsme u toho vymezování k VF.cz, tohle bylo podle mně daleko závažnější "prohřešek" který nebly vymazáván. Když bylo vlákno o něčem, tak polovina příspěvků byla o tom, proč to něco ne. Takže to vemte pozitivně a raději víc vláken o tématu než univerzální vlákno o tom co je lepší. Nebo tu debatu o volbě taky do spec vlákna.

Takže toto vlákno ať je o tom jak to dělat a ne o tom že je to blbé. Samozřejmě negativní zkušenosti jsou k věci, ale to že si někdo udělá něco lepšího - založte tomu vlákno.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 112Příspěvek goro
22 srp 2014 18:57

KaJi píše: Takže toto vlákno ať je o tom jak to dělat a ne o tom že je to blbé.
OK,chápem...
poraď teda kde skladuješ plásty z nádstavkov, ktoré používaš na kŕmenie?

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 115Příspěvek gupa
22 srp 2014 19:44

Když jsem zkoušel kyblíky, lépe odebíraly, když jsem jim nechal vedle rámek na přecházení. Sláma pokud se nechala trochu, kyblíky sice byly vyšší, ale neslepily se. Potom jedině pára nebo teplá voda pomohla tak, že jsem je odspodního mírně nahřál, postupně odlepoval. Ještě se někde zapomenutý komínek se slámou válí, ale přešel jsem na kapsové. Porovnávat jej s kyblíky na přání nebudu. Od toho může být založeno jiné vlákno.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 118Příspěvek KaJi
22 srp 2014 20:13

JJ, to jsem nenapsal. U 10 rámkového půdorysu se vejdou k SAMLE ještě 2 rámky a vzhledem k tomu,že pro kontejner získávám místo odebíráním rámků, tak je tam s výhodou nechávám. Ale vzhledem k NN jsem možná neviděl rozdíl oproti tomu kde jsem je nenechal. Pro mě byl spíše důvod podle typu stropu a malému rozdílu výšek L1/2N a kontejneru zajistit aby folie nedosedla na hrany kontejneru a neuvěznila včely uvnitř. A to malá mezera na včelu mezi kontejnerem a plástem měla zajistit.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 119Příspěvek KaJi
22 srp 2014 20:23

goro píše:
KaJi píše: Takže toto vlákno ať je o tom jak to dělat a ne o tom že je to blbé.
OK,chápem...
poraď teda kde skladuješ plásty z nádstavkov, ktoré používaš na kŕmenie?
Mám převážně Dadant - nově kvůli melecitoze. Rámky mám bez mezerníků, chystám se po jejich vystavění vyzkoušet 9rámkové hřebeny.
Takže zatím bez hřebenů se mi vejde do N cca 14 rámků. Takže to překládám, zbytek podle vzoru z jedne farmy skládám do štosu - svislá poloha, proložené vrstvy laťkami. Je to panenské dílo, takže doufám že se zavíječ nechytí.

U starých N24 to byla nevýhoda, výrobu NN už nepovažuji za tak náročnou abych neměl tak velkou rezervu N.
U starých jsem ale asi tak 1/4 rámků vyřazoval a tak se to vlastně přirozeně uvolnilo.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení kontejnery/kbelíky a slámou

Příspěvek: # 120Příspěvek KaJi
22 srp 2014 20:26

Ještě k těm hřebenům. NN pro hřebeny budou překlopitelné. Shora bude drážka z hřebenem, zdola drážka bez hřebenu. Takže po otočení bude víc rámků v nástavku. Mimo jiné pro transport ze stanoviště.

Odpovědět

Zpět na „Takhle to dělám já“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti