Monitoring úlu čidly

Všechno od vidličky , přes rudlík , medomet , hoblovku a cirkulárku až po přívěs a traktor
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 788Příspěvek Jan
03 zář 2014 16:05

Přemýšlel jsem o možnosti umístit do úlu čidla - teplotní , vlhkostní, přemýšlel jsem i o váhovém,
ale ty jsou drahé , ovšem teď se objevila levná čidla váhy s převodem rovnou na odpor, takže by asi šlo
sledovat i tu váhu (netuším s jakou přesností, pokud by přesnost byla závyslá na teplotě, asi by to šlo dopočítat).
Pak by z toho šlo dělat grafy , pokud by tam byla kamera, asi i odečítat roztoče, nezkoušel jste někdo něco podobného, abych nevynalézal kolo ?

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 789Příspěvek Milan Havelka
03 zář 2014 17:00

Honzo, abys měl info....Už loni někdy v červnu jse konzultovalo propojení nejdražšího modelu váhy od Apisdigital s jakousi snímací technikou a softwarem na odečítání počtu VD.....Jestli chceš víc informací, tak ti pošlu tel.č. v sokromé zprávě.
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 790Příspěvek Jan
03 zář 2014 17:21

No to je přesně ono, draze dokáže každý všechno. Já chci, aby to bylo laciné, pomocí opensource programů.
Teoreticky není problém zapojit i modem, aby byl internet, zvukovou kartu, na možnost snímání zvuku a eventuelně zpracovat podle p. Ing. Jindry buď na místě,
nebo centrálně, teplotu a vlhkost eventuelně vykreslovat pomocí grafu (program mrtg). Ohledně apisdigital - myslím, že o nich něco bylo ve Včelařství ,
a tohle je přesně cesta, kudy ne. To je neskutečně drahý. A pokud mám pokusný úl někde odkočovaný, nepotřebuji přece vědět, že je přínos 3kg 256 g 21 mg ,
raději za menší náklady mi stačí, že jsou v plusu 1-3 kg a pokud to bude trvat 3 dny, tak to stojí za to se tam rozjet, zvážit to lepší váhou a pak eventuelně jednat.
Já bych se raději ubíral směrem "urob si sám" , a spíš mi jde o to, co sledovat, kde a v jakých intervalech. Třeba teplota si dovolím tvrdit, že stačí po 5 - 10 minutách.
No a řekněme (tady vařím z vody, proto sem píšu) , pokud mi stoupne vlhkost z 70% na 90% , současně nekvalitní levný váhový modul zjistí změnu váhy,
tak by to mohla být snůška. Ani v OVP jsem takový výzkum nenašel.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 791Příspěvek Milan Havelka
03 zář 2014 17:58

Váha se záznamníkem, co mám, má možnost zaznamenávat změny v teplotě i váze 1x za hodinu. Prakticky to dost dobře vyhovuje 1x za 4 - 6 hodin. Víc není potřeba. Je ale zajímavý sledovat vývoj vah během rána a navečer, kde se ukáže i jaké množství včel za snůškou přibližně vylétne..... Letos jsem měl některé dny přínos i 9,2 kg a to se pak člověk diví....při takovém přínosu,v pětinástavkovém úle ,stačí 4dny a matka nemají kam klást.....Ta váha má velký význam.....Při víc vážených včelstvech se nechá i odvodit, jaký měl který zásah dopady na přínos sladiny. Já osobně bych do toho samo-domo nešel. Spíš nějaký hotový model a potom připojovat určité moduly....I tak by bylo spousta práce s vývojem softwaru a hodně přemýšlení o umístění a propojení snímačů.
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 792Příspěvek Jan
03 zář 2014 18:57

No zatím jsem ve fázi plánuji, ale řekněme váha, než do toho vrazit 16 tisíc, a zde bych si dovolil napsat, že nemám rád dotace, vyjma katastrof, takže řeči,
že je za 8 mi nezajímají, tak buď mohu koupit tu tvoji, nebo nějakou mechanickou a kamerou prostě jen fotit v libovolnym časovým úseku ciferník.
Pak si to buď prohlídnu sám, můžu to projet OCR a někam ukládat / zpracovávat .... Otázka taky je, jestli to bude doma pod dohledem a se zdrojem energie,
nebo někde pryč - a já bych váhu za 16 tisíc venku bez dozoru nenechal. Možná teda dotaz, nezkoušel si měřit při přínosu sladiny % vlhkosti ?
Předpokládám, že to mělo nějakou souvislost. Jinak většina SW je hotová , mimo váhy na sledování počasí, tam se defakto sleduje to samí - teplota a vlhkost.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 793Příspěvek Jan
03 zář 2014 19:00

Ještě k tomu venku / doma , protože nevím, jestli mechanická váha snese být pod permanentní zátěží, šlo by udělat, že by se třeba hydraulicky zvedala , zvážila, vyfotila a
zase zasunula.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 795Příspěvek KaJi
03 zář 2014 19:24

Pokud by nebyl tak mizerný rok tak už se mi plní plechovka a asi první na řadě by byla ta váha. Dotace nám tady příjemně deformují trh a nejsem si jist, že bych udělal robustní zařízení nějak laciněji při započítání práce než to koupil. Myslím, že kdybych se s Karáskama (tak se myslím jmenují) že by mi tam přidali i meteostanici. Ale pro mě by fundamentálním údajem byl údaj o váze.

Letos se ukázalo, že i když létají o 106, že nula od nuly dojde. A pak by pro mě bylo přínosné vědět na čem jsem.

A na zimu jedno, dvě čidlo do pár úlů /do chomáře) abych byl schopen určit přestávku v plodování.

Uživatelský avatar
deroceros
Příspěvky: 30
Registrován: 22 srp 2014 00:06
včelařím od: 0- 0-2014
oslovení: Tykat

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 798Příspěvek deroceros
03 zář 2014 22:07

Poruba 228 m.n.m

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 799Příspěvek Jan
04 zář 2014 07:35

No díky za odkaz, maďarsky moc neumim, a primárně jsem chtěl sledovat jiné veličiny , než váhu.
Jedno čidlo teploty na 1-wire sběrnici stojí cca 100 kč, ty váhový jsou dražší. Teoreticky pak v rámci třeba včelína (jde o délku kabelu)
je možné mít jednu hlavní jednotku (ARM pc) , která může mít tuším až 200 čidel. S váhou jsem zatím nic nedělal a ty levné čidla z číny nevím, jestli
můžou být permanentně zapnuté. Možná , že cesta povede právě cestou kamery a mechanické váhy - bude přesná a osvědčené levné řešení
.S tou teplotou to je vyzkoušené, s vlhkostí mám trochy strach, protože čidlo má na sobě takovou plastovou mřížku ,
takže bude možné ho používat spíš v zimě, aby ho nezapropolisovaly. Takže zatím tu byl první konstruktivní návrch na 2 čidla chomáč a možná pro badání jeden
ještě do podmetu a jedenpod stříšku na zkoumání uvolnění tepla z chomáče. Jinak předně mi nejde o to, změřit okamžitou teplotu, ale mít graf , řekněne po 5 ti minutách,
který potom může vizualizovat - no a to se uvidí.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
deroceros
Příspěvky: 30
Registrován: 22 srp 2014 00:06
včelařím od: 0- 0-2014
oslovení: Tykat

Re: Monitoring úlu čidly

Příspěvek: # 800Příspěvek deroceros
04 zář 2014 08:09

Já bych to čidlo vlhkosti zkusil vytáhnout z té mřížky, tím by se dalo předejít zapropolisování. Co se týče tebou navrženého řešení, dělal bych to podobně. A pokud se nechceš hrát s ukládáním veličin a extra grafy, tlačil bych hodnoty do RRD. Slouží to pro ukládání dat s časovou značkou a jednoduše z toho pak vytáhneš grafy. Viz http://oss.oetiker.ch/rrdtool/
Poruba 228 m.n.m

Odpovědět

Zpět na „Mechanizace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů