Medomet

Všechno od vidličky , přes rudlík , medomet , hoblovku a cirkulárku až po přívěs a traktor
VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Medomet

Příspěvek: # 1970Příspěvek VaT
19 čer 2017 14:26

Musim si koupit nové vřeteno do medometu. Dosud se rámky opíraly o pletivo z drátu cca 1mm s oky 15mm. P. Kovář dělá vřetena se svislou kulatinou o průměru 3mm a světlou mezerou 13mm, s tím že pletivo nedělá, páč se prohýbá a niční dílo a tahle kulatina je prej vyzkoušená. Nedávno sem čet v modernim včelaři článek vo melecitóze a tam právě chlapík psal něco o tom že je lepší pletivo než svislý špatngle skrzevá hroucení díla. Nemáte někdo koš se štanglema a nechcete se mnou podělit vo nějaký rozumy při vytáčení panenskýho díla? Zatim na pletivu se nízkejma otáčkama daří vytočit bez problémů.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Medomet

Příspěvek: # 1974Příspěvek inkognito
19 čer 2017 22:06

Medomet od Kováře s trojkou svislým drátem na kazetách mám, panenské rámky v medníku rovněž, ale melecitózu jsem nikdy neměl, tudíž nevím...
Ale u normálního medu, i hustého medovicového, úplně bez problémů - k poškození díla dojde pouze v případě, že zapomenu jednu stranu odvíčkovat.Řešil jsem s Martinek Kovářem možnost doplnění programu, který by umožňoval nastavení třech rychlostí, tedy odstříknutí, vytočení a dotočení na maximální otáčky, právě pro maximálně šetrné vytáčení panenských rámků. Slíbil mi, že se tím bude zabývat, ale zatím bez výsledku, tak uvidíme, časem se mu připomenu...

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Medomet

Příspěvek: # 1975Příspěvek gupa
19 čer 2017 23:09

Prodloužit čas, otáčky zvedat pomaleji, odstřeďovat s vícero reverzacemi. Převrátit plásty o jednou nebo dvakrát více. Mám radial a jde to bez problémů. Jo ... pomůže aj odložit o pár hodin vytáčení a nechat plásty vychladnou a netočit je ihned a horké a v horku.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Medomet

Příspěvek: # 1979Příspěvek inkognito
20 čer 2017 22:02

No nevím, ale myslím, že se dotazoval na tangenciální medomet. Nemám nic proti radiálu, ale to, co funguje u radiálu, nemusí platit pro tangenciál. Více reverzů znamená více brzdění a více rozběhů, tedy více prostojů...
Já nechladím, ale nahřívám a nic se mi netrhá a nebortí. Chce to ale dodržet jednu drobnost - rámek v kazetě musí být tak, aby spodní loučka byla vpředu ve směru otáček vřetena.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Medomet

Příspěvek: # 1982Příspěvek VaT
21 čer 2017 08:27

Díky za referenci na ty svislé Kovářské štangle. Neřeším melecitózu, spíš principielně pletivo vs svislé dráty. Jinak s těmi třemi rychlostmi - má to vůbec takový význam dotáčet to na vysoké rychlosti? Nikdy jsem nepočítal výtěžnost ale zdá se mi že oproti vytočení řekněme "střední" rychlostí už se toho dotočením na "vysoké" otáčky moc nezíská navíc. Ale možná to potřebuješ suchý skrzevá skladování nebo nějakou jinou technologickou návaznost.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Medomet

Příspěvek: # 1984Příspěvek inkognito
21 čer 2017 09:06

Nejde mi ani tak o ždímání jako o rychlost - s vyššími otáčkami to jde rychleji, prostě krátký odstřik a potom dotočit. Dalším aspektem je ta šetrnost - panenské dílo je zkrátka křehké, a když je v něm hustá medovice... V mednících dávám o rámek méně, včely dílo většinou přetáhnou. Potom lze odvíčkovávat nožem, což je hodně rychlé - medomet nestíhá točit, mám neustále převis odvíčkovaných rámků. Když místo 5 minut mi budou stačit 3, tam by mi to mohlo ušetřit přibližně hodinu na stanoviště, což není k zahození - vyšetřím si čas na krmení oddělků či na posezení v zahradě s jedním točeným. Prostě v sezónu je každá ušetřená hodina dobrá...

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Medomet

Příspěvek: # 1988Příspěvek VaT
21 čer 2017 21:00

inkognito píše: 19 čer 2017 22:06 Řešil jsem s Martinek Kovářem možnost doplnění programu, který by umožňoval nastavení třech rychlostí
Jen tak pro srandu - co je tam za regulátor?

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Medomet

Příspěvek: # 1989Příspěvek inkognito
21 čer 2017 21:16

Motor je stejnosměrný (permanentní magnety na statoru + komutátor), regulátor je nějaké vlastní řešení, tedy na zakázku.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Medomet

Příspěvek: # 1990Příspěvek VaT
22 čer 2017 08:28

Já myslel spíš přímo typ regulátoru z výrobního štítku, případně výrobce té elektroniky vevnitř.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Medomet

Příspěvek: # 1991Příspěvek inkognito
23 čer 2017 07:19

Vždyť píšu, že to má řešení na zakázku, žádný typový či výrobní štítek to nemá. Uvnitř na DPS možná nějaké označení bude, ale momentálně nemám čas to rozbírat - navíc sezóna ještě neskončila a drbat do klíčového zařízení...
Pokud vím, tak mu to navrhoval a programoval nějaký chlap z Robe - používají tam stejné motory na ovládání světelných efektů...

Odpovědět

Zpět na „Mechanizace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti