Včelařský výzkum

Vše možné i nemožné , v rámci slušnosti, co má aspoň něco společného se včelama
Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 588Příspěvek Tom
29 srp 2014 14:47

Co udělala MSVV jsem koukl ještě před než to sem umístil J.Matl. Takže jako nezapojený do žádné z aktivit dvou subjektů co mají v názvu výzkum, dokobce ni jako zákazník, ti můžu odpovědět, že MSVV nedělá víc než VuV Dol. Vyplněný formulář do statistiky WinLossu, aby ČR nebyla na jejich mapě bílá není po mě nijak zvláštní úspěch. Dokud tam budou příčinu úhynu odhadovat, je to cenná informace jako vyšetření zimní měli. Ale jestli pro tebe je to úspěch, bych měl s dovolením otázku a co se tím pro tebe změnilo nebo někoho jiného a z čeho to vyplynulo? To odhadování úhynu v době kdy se Evropou šíří Nosema c. je poněkud naivní.

Veselého jsem o Gabonu a Rakousku slyšel povídat také, ale nepřeslechl jsem slovo, že se domnívá. Tím je pro mě tato informace z Dolu v naprosto jiné hodnotě než, že bych ji šířil jako fakt, že to Dol má jako fakt a naprosto ve stejné hodnotě jsou i informace od kohokoliv jiného. Pokud se pletu, že jde o domněnky a má to někdo podložené tak mě prosím opravte.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 589Příspěvek Milan Havelka
29 srp 2014 15:07

Tome, stalo se ti, že ti padlo včelstvo na CCD, nebo si vždycky dokázal odvodit co se tam stalo?
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 596Příspěvek Tom
29 srp 2014 15:59

Jen u jednoho včelstva vím co se stalo ostatní jsou CCD.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 612Příspěvek KaJi
29 srp 2014 20:35

Abych se vrátil k tématu a zmíněné MSVV. Mendelova společnost pro včelařský výzkum http://www.msvv.cz/

Doporučuji přečíst si tam preambuli aby nedošlo k záměně s Výzkumným ústavem. Na Jirku Matla musím napráskat že je zaměstnán v Akademii věd, takže je z prostředí kde to zmatení pojmů a názvů ve včelařině trochu zadrhává s tím, co se v tomto prostředí považuje za Výzkumný ústav.


K MSVV - prostě společnost která má za cíl podporovat výzkum. Realisti jistě tuší že ve včelaření u nás jej moc není.
V podstatě je ve vědě přebytek témat a dokonce i dobře financovaných které lákají mladé lidi aby je šli řešit. Čeho je málo je lidí co jsou ochotní to dělat a mají předpoklady. Tady nejde o kmety, tedy kdo se nedostal na úroveň do 35 může jít dělat něco jiného. Takže nelze čekat že někdo sám přijde a bude se sám snažit vytvořit z ničeho něajký výzkumný projekt ve včelách, když v jiných oborech má daleko lepší podmínky ke startu.

Takže tady jde o to aby se do ČR a trochu do sousedního Slovenska odstaly inf. ze světa, navázaly se kontakty, atd. Jednak směrem sem - tady je právě význam toho že zde díky MSVV a předtím PSNV která toto pole dříve jaksi obhospodařovala přijelo pár lidí ze světa přednášet a tak se s nimi navázaly kontakty. Většina z nich by v podstatě netušila že nějaká ČR existuje. Takže zaplnění mapy tmavším odstínem pro ČR má i tento symbolický význam.
Druhá strana mince a do budoucna podle mě daleko významnější je ta, že díky těm kontaktům se ti co chtějí včely studovat a zkoumat dostanou snadněji na zahraniční pracoviště a taky ke grantům.
To že tady pár lidí mezi sebou komunikuje, vyměnuje si zkušenosti, trochu zkoumá a přednáší. (mimochodem info že Gabon trochu nefunguje jak je zmíněno výše bylo prokázáno a publikováno včelařem, který MSVV spluzakládal a ta informace nebyla tehdy nebyla moc vítána)
Takže ti co to se studiem včel a výzkumem včel budou myslet vážně zde doufám najdou podporu. Tady nejde o to co se vyzkoumalo loni, ale čemu se udělal prostor do budoucna.

Takže to na vysvětlenou když už na to přišla řeč. :-)

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 616Příspěvek Tom
29 srp 2014 21:47

Mě v podstatě je jedno co dělá MSVV nebo Dol, mě mnohem víc vadí takové podobné diskuze jako na VF kde se vyzdvihuje jedna skupina a na druhou s hází špína ačkoliv je to jako s těmi kosími bratry, jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet a ani jedna strana si to nedovede přiznat. Ono těch včelařských uskupení se zajímavou činností o které je v zahraničí zájem je víc jen nemají potřebu se s někým přetahovat a víc se věnují práci se včelami.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 632Příspěvek KaJi
30 srp 2014 09:38

Jsem rád, že je ti to jedno. Není účelem přesvědčovat nevěřící Tomáše, ale napsal jsem to zde proto, že kdyby se někdo chtěl zajímat tak aby věděl. :-) Samozřejmě jsou skupiny které jsou vynikající a skvělé o kterých se neví. A tak když někdo do nich chce, neví kam a proč. V tom jsme trochu jiní :-)

Jiří Matl
Příspěvky: 18
Registrován: 22 srp 2014 08:41
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 733Příspěvek Jiří Matl
31 srp 2014 22:35

Tom píše:Co udělala pro? A víc než ostatní? V čem jsou jiní než Dol? Hledám a nenacházím, tak mi to prosím řekněte.
Tak tohle mě pobavilo. Jen jsem si pár dní odskočil na Zemi živitelku na stánek o jednoduchém včelaření a tu se děje takto zábavná debata.
Tome, hledáte a nenacházíte? To mi evokuje onu magickou scénu Jindřicha Hlaváčka a Vilmy, jak Vilma Hlaváčkovi sebrala tužku ... (https://www.youtube.com/watch?v=PyIT1EO8bKM).
Ale vážně: Jste jak malé dítě: "tak mi to řekněte" ...
Uvedu jen pár příkladů:
Já předpokládám, že když máte tak kritický názor a nic podstatného jste nenašel, že jste určitě četl aspoň některé z těch publikací, na něž jsem dal odkaz (třeba tu v impaktovaném světovém časopise o objevu a izolaci nového laktobacilu ve včelím medném volátku). A určitě víte, že tomuto výzkumu zrušili podporu právě ti, kteří dnes representují Vámi tak bráněný výzkumný ústav, jakkoli se ten výzkum meritorně odehrával v universitním prostředí.
Čekal jsem, že budete argumentovat konkrétně a k věci, tedy co Vám v těchto pracích nepřipadá přínosné či objevné.
A že to nějak konkrétně doložíte. O to bych si dovolil Vás požádat, pokud tedy máme o té věci smysluplně debatovat.
A naopak, že uvedete výsledky oné s. r. o. a zhodnotíte jejich přínos pro obor pro vzájemné srovnání.
Určitě jste byl na workshopu, který v Olomouci pořádali na pozvání MSVV švédští kolegové A. Vasquez a T. Olofsson. Takže jistě dovedete poosoudit tamní mnohahodinovou debatu o významu probiotik a symbiotik pro výživu a imunitu včel a objektivně ocenit význam této akce, i když ji neuspořádala Vaše milovaná s. r. o. Ostatně někteří z jejích zaměstnanců tam tiše přijeli a poslouchali.
Určitě jste byl na obou tuzemských letošních přednáškách kolegy Brodschneidera (Brno, Olomouc) a znáte kontext a metodiku celoevropského projektu Coloss a souvislosti zapojení tuzemských včelařů do tohoto projektu (mimochodem: přesněji tohle je spíš společné MSVV i PSNV, ale to není podstatné).
Takže jistě víte, že nejde jen o nějaký "dotazník", ale o cílený soubor otázek, které formuloval tým špičkových evropských apidologů na základě dlouhodobé odborné debaty a jenž dovolí na základě daných a shromážděných údajů a souvislostí posuzovat vztahy mezi lokaliami a úhyny, metodikou ošetřování a úhyny a třeba i souvislosti či vazby výkonnosti a životnosti včelstev na výživu a s ní souvisící imunitu a řadu dalších faktorů. To jsou ovšem háklivé záležitosti a zcela chápu, že třeba Včelařství o tomto projektu odmítlo uveřejnit byť jen stručnou informaci ...
Tož tak ... ;)
Jiří
Naposledy upravil(a) Jiří Matl dne 31 srp 2014 22:49, celkem upraveno 1 x.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 735Příspěvek Tom
31 srp 2014 22:46

Tom píše:...................., jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet a ani jedna strana si to nedovede přiznat.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 737Příspěvek KaJi
01 zář 2014 06:41

Jirko, kolega je velká osobnost českého včelařství. Taková, že je pro něj nepřínosné být v jakémkoli spolku, jen si vybírá z jejich akcí aby pak měl názor na ty spolky názor, co zde prezentuje.

Na to není číslovka, na to je v češtině pouze označení. Nech jej být, jen hecuje a nic sám nedělá. Dělat něco pro druhé je něco co on jistě neuznává a tedy nemůže ani pochopit.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včelařský výzkum

Příspěvek: # 739Příspěvek Tom
01 zář 2014 07:05

Ty jsi mě normálně a bez předsudků prokoukl až do morku kostí. Jsem rád, že jsem tě potkal a zkusím se sebou něco udělat ;)

Odpovědět

Zpět na „Putyka - volná diskuze - o všem kolem včel“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti