Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Vše možné i nemožné , v rámci slušnosti, co má aspoň něco společného se včelama
Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 32Příspěvek goro
21 srp 2014 21:08

často sa stretávam s tým, že včelári kalkulujú, toto je drahé, toto sa mi mi nevráti, ako bedákajú že bolo málo medu, cukor je drahý, natierajú ručný medomet po dedkovi namiesto toho aby kúpili nový zvratný antikorový, a vôbec im nepríde že včely im dajú potešenie ako každý ich koníček. A koníčky niečo stoja, každá radosť stojí za nejakú tú korunku či euríčko. Či nie ? :oops:

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 44Příspěvek gupa
21 srp 2014 22:34

To bědování je přesně popsaný nejeden včelařuj kabát. Jinak nevím co k tomu napsat, můj koníček už dávno přerostl v koně a to je jiná liga. Jen vím, že na vedení koně musí mít člověk vypěstovaný grif.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 108Příspěvek KaJi
22 srp 2014 18:23

Tohle je jedna z největších bolestí českého včelařství.

Navenek se všichni tváří že je to pro 80%včelařů jen koníček a dobročinná činnost pro společnost, přitom podle reakcí je to asi tak pro 80% záležitost peněz. Situace se navíc komplikuje přílepkem do zákona o daních se 40 včelstvy který vyrábí velké množství papírových včelařů.

Takže se pak při tom zmatení pojmů hledá kritérium jak hodnotit metodiky atd. Viz třeba debata o racionálním včelaření. Hodně lidí si za tou racionalitou představí ekonomiku.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 111Příspěvek goro
22 srp 2014 18:48

KaJi píše: Hodně lidí si za tou racionalitou představí ekonomiku.
...máš pravdu a nie je to celkom OK :oops:

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 123Příspěvek Tom
22 srp 2014 20:50

Bohužel žijeme ve společnosti, kde ty prachy po nás chtějí všude. I doma. Takže i ten můj koníček tahle stránka postihla, ale pořád se snažím fungovat v kompromisu mezi potřebou peněz a potřebou včel. Kdyby tomu tak nebylo, tak jako čistým hobby včelařům by ke spokojenosti stačil klát a pro med by se chodilo s nožem jednou na jaře pro přebytky.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 127Příspěvek goro
22 srp 2014 21:45

... zasa len prebytky na jar nie
ten medík mamina chce, ale nejaký metrák pre ňu a pre dcéru , plus asi toľko na rozdanie rodine jej stačí a keď niektorý rok bedákam že bude málo medu tak sa smeje , že ona má dosť...
ale voči včelám mám zlatú ženu, keď idem kupovať cukor, nemusím brať peniaze za predaný med, jednoducho povie, chovám syna, psa a včely sú tiež naše a kľudne to zacvaká z rozpočtu...
(teda z môjho dôchodku :lol: )

Bojo
Příspěvky: 6
Registrován: 27 srp 2014 20:16
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 422Příspěvek Bojo
27 srp 2014 21:00

Zdravím.

Je veľmi málo včelárov, / najmä nie Tí ,ktorí dostávajú mzdu,alebo dôchodok/ aby mohli popravde povedať.že na ekonomickom výsledku včelárenia im nezáleží ,že je to len koníček,teda záluba.To si môžu dovoliť len Tí,ktorí majú také ekonomické zabezpečenie,že príjem zo včelárstva je nepotrebný.Nás väčšina tzv. špekulantov /špekulujeme ako vyjsť s výplatou,alebo dôchodkom/ musíme technické vybavenie včelnice a technologický postup ošetrovania včiel upraviť tak ,aby sme dosiahli čo najväčší finančný efekt a tak čo najväčšou mierou prispieť do rodinného rozpočtu..

Bojo

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 424Příspěvek Jan
27 srp 2014 21:17

S tím mohu než souhlasit. Osobně každý koníček , který jsem provozoval , když už nevydělával ,
alespoň se musel zaplatit. Třeba i slepice přece člověk nemá proto, aby mu zničily zahradu.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 428Příspěvek KaJi
27 srp 2014 21:45

S tím mohu i nesouhlasit. To by koníčky typu horolezectví, sporty, fotografie, malování, a já nevím kolik bych jich mohl ještě vyjmenovat - nemluvě o "koníčcích" hraničících s dobročinností a charitou mohli mít jen milionáři. Tedy mnohanásobní milionáři - pokud myslíme v Korunách.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 435Příspěvek Jan
27 srp 2014 22:16

Psal jsem o mém pohledu. Prostě koníčky, co jsem si nemohl dovolit jsem neprovozoval.
A zrovna včely to umožňují. Tedy být obvykle v plusu, nebo aspoň plichta. Protože pak záleží , jako u každého koníčka na zapálení pro věc a na ekonomiku
má rozdílný dopad, pokud řekněme (práci nepočítám, prostě den má 24 h. a pokud se místo koukání na televizi, konzumací alkoholu ....věnuji včelám je to možná i racionální :) )
vydělám (utržím) za med 10000 Kč, je rozdíl, pokud jdu do obchodu a koupím hotový úl, nebo si ho vyrobím sám. a za 10000 Kč múžu mít buď řekněme 5 úlů z obchodu,
nebo 30 nástavků domorobo. Dotace nepočítam, nejsem jejich příznivec.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Putyka - volná diskuze - o všem kolem včel“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti