Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Vše možné i nemožné , v rámci slušnosti, co má aspoň něco společného se včelama
macourek61
Příspěvky: 3
Registrován: 26 srp 2014 19:02
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 440Příspěvek macourek61
27 srp 2014 23:00

Začal jsem včelařit po padesátce, před 2 roky. Vrazil jsem do včelstva a úlů na začátku 26 tisíc i s odpočtem dotací na 4 úly. Další si stavím sám. První rok melocitóza. Neměl jsem rámky se soušemi na podzimní zakrmení a tak jsem musel vypláchnout asi 60 rámků plných nevytočitelného medu. Tak jsem si pomyslel, že se to aspoň trochu vrátí v příštím roce. No a tento rok s 10 včelstvy jsem vytěžil na jaře 27 kg a v srpnu 12 kg. Takže se mi tak z poloviny zaplatil cukr na zakrmení do zimy. A to jsem si myslel, že investice se mi zaplatí tak za 3-4 roky. Se bojím příštího roku, protože je 15 km ode mě mor. To by byla konečná. Je to koníček, ale přeci jen, když si na sebe včelky aspoň vydělají na cukr a úly, tak to bude dobré. Ale aby to netrvalo až půjdu do důchodu. :)
39*24/400m.n.m

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 443Příspěvek KaJi
28 srp 2014 06:13

U mně byly včely za sociku podnikání a koníček. Měl jsme tu kliku v životě že moje práce mi byla vždycky "koníčkem". Tedy nedělal jsem nikdy nic k čemu bych neměl vztah a vždy jsem se dostal k práci která mě zajímala. A protože jsem byl deformován jednou zkušeností z mého mládí,porožil jsem zivot v přesvědčení že se má práce dělat s maximální znalostí a abych se nestyděl.
Takže i když jsem viděl za sociku ve včelaření vedlejší příjem, prostě jsem tím žil. No než jsme se to naučil, byl konec sociku a byly normální možnosti jak se realizovat.

Příjmy z včelaření byly velmi milé když jsem byl na "mateřské" - vzhledem k tehdejším příjmovým omezením pro mateřskou jsem na ní oficiálně nebyl a musel si vydělávat nejen na rodinu ale i na odvody na soc. a zdrav. pojištění. Následně jsem viděl ve včelaření díky jeho časové flexibilitě na rozdíl od jiných živností částečný zdroj příjmu ale jsem rád že z toho sešlo.
Nyní je to kůň co mi žere spoustu času a hlavní ekonomický záměr od loňska je v našetření medu. Med vydrží skladem mnoho let a je pro mě mnohem jednodušší uchovat hodnotu v medu než se jej pokoušet zpeněžovat, řešit případné daně a nakonec si přidělávat práci s ochrannou peněz a udržením hodnoty. Ne že by byla inflace nějaký strašák, ale je to o růstu platů a když si dneska odložím 1/5 platu, třeba průměrného za pětiletku to může být už jen 1/6 nebo i méně. Zatímco med a další bude kopírovat růst mezd.
Další je to, že až děti budou chtít peníze na různé věci - tak tady máte možnost si na ně vydělat, chcete "stipendium" tady máte med, co já to budu na vesnici prodávat když vy jste ve městě:-) Dneska není jednoduchá možnost si sehnat brigádu hlavně u těch co jim je -náct.

A protože jsem býval v situacích úplně bez peněz tak chápu i další postoje. Díky tomu umím vyrobit úl za 100 Kč a pak nechápu proč když někdo kdo nemá peníze úly a další nakupuje - tedy v době internetu. Já si musle první úly koupit abych je oměřil. Jak japonci a Číňani :-) /investice skoro 30 tisíc - to je podle mě na farmu do začátku, když bych neměl prachy, tak bych takovou čáastkou začal při budování menšího provozu :-) )

A pak taky máte jiné koníčky které provozujete s minimální návratností - kouření, pití, jídlo, jízda autem, dovolené v zahraničí.
My měli letos výbornou dovolenou - já si chodil kolem včel na výlety, s dětma jsme kempovali na koupališti a na Slapech /vybrali si to místo Itálie/ a tak mě letošní průměr 1kg dal právě na těch 10kilo cukru, přes dalších deset kilo mi zaplatí dotace. A mám život v pohybu v přírodě i kdybych nechtěl. Asi bych se bez včel k tomu nepřinutil. Jen v "úsporách na stáří" nic nepřibylo. :-) Letos, ale za rok, to bude .... :-) To uý moje svatá žena slyší 7 let. :-)
Ale závěrem. Pokud by pro mě byly peníze problém, tak podle mě můžete začít včelařit s investicí 300kč na včelstvo. Plus obstarání včel, ale:

Nikdy jsem nikoho začínajícího nevyhodil když si u mě chtěl vytočit med - pak už mu to na nějaký starý za cca 3000 dalo, dva medomety mám rozpůjčované po začínajícíh - (To jen až zase nějací socani z ČSV budiu chodit na Kraje pro dotace pro nové členy tak je chci upozornit že pomoc může být daleko efektivnější než někomu sehnat peníze abych mu mohl prodat úly, včely a medomety, a vůbec jej oškubat nejen o dotaci ale i jeho prachy).

A dost často jsem pomohl z mých včel udělat oddělek když jsem měl čas - to je nejlepší podpora - naučit jej to hned na začátku.

Tak a jedu hákovat - dřív jsem si říkal, jestli mi to za necelých pár kilo medu na hodinu stojí za to, letos si říkám, ještě že tu práci mám. :-)

Bojo
Příspěvky: 6
Registrován: 27 srp 2014 20:16
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 454Příspěvek Bojo
28 srp 2014 07:57

Zdravím.

Ja som myslel tých zodpovedných špekulantov,ktorí na prvom mieste majú na pamäti ekonomické zabezpečenie svojej rodiny a až potom svoje osobné požiadavky vo forme koníčkov a iných záujmov,ktoré mnohokrát presahujú finančné možnosti svojej rodiny .Týmto spôsobom vlastne veľa krát prinútia svoju rodinu ,aby sa uskromnila a tak umožnila im financovať ich egoistické záujmy a potreby.

Bojo.

STAVO
Příspěvky: 6
Registrován: 25 srp 2014 15:55
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 457Příspěvek STAVO
28 srp 2014 08:57

Pokud beru včely jako koníčka, tak prostě každá sranda něco stojí a jde o to jestli hodně nebo málo. Pokud mě současně třeba baví i nějaká ta výroba nástavků, plemenáčů a dalších věcí, tak pak to stojí o něco míň.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 459Příspěvek Jan
28 srp 2014 09:36

Nebudu snad moc odbíhat od tématu, ale zrovna včera v TV ukazovali , že průměrný kuřák
za současných cen prokouří tuším za 17 let oktavii za 1/2 mega. U alkoholu to bude podobný.

Tedy je to pouze o utřídění preferencí.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

ZdeněkM
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2014 06:38
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 460Příspěvek ZdeněkM
28 srp 2014 09:52

Kluci zasebe řeknu k tomu tolik. Včely mě chytly. Vrážím do nich penz dost. Je to i tím že letos sem rozšířil z 4ks na 22ks. Nasekal sem matek (až moc), ale vnitřní zábrana nezabít byla silnější. Stálo to hodně peněz do vybavení, část sme si dělal sám. Ale času je málu, a domácnost potřebuje tátu taky. D9ky událostím v rodinně mě je potřeba o to víc. Peníze nechci počítat, jen v momentě placení si říkám a trošku vnitřní pocit našeptává není potřeba peněz jinde? Manželka koníček chápe, ale dodává že bych to měl omezit. Sám to vím, ale jde to těžce. Jsem množitel pokusník. Říkám si tuhle zimu a uvidíme jak na jaře co všechno přežije. a pak počet jen na 11cca. Ale znám se...... Medově si včelky nevidělali ani na to rozšíření, pravda částečně se o náklady dělím z kamarádem, kde mám stanoviště-Čistá. Když sem včera spočítal co sem nechal v prodejně v Lysé (jen to co je placené kartou) Tak bychom za to v zimě mohli topit elektrikou na teplotu "trenýrkovou" s oknama dokořán.
Včely mám jako koníček, no jako koně. Jen si musim dát pozor aby mě ten kůň nepřerostl přes hlavu.
Bělá pod Bezdězem BVD 39x24 3cm +37x30 Čechoslováky+mnoho pokusných :-)

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 807Příspěvek KaJi
04 zář 2014 20:16

Můj táta když říkal mámě o peníze na něco na zahradu ( jeho hobby), protože u nás moudře hospodařila máma, tak pronášel zaklínadlo:" Mám to prokouřit?". Někdy to vypadalo že jeho norma byly 2 krabičky amerik denně. :-)

Myslím, že přínos včelaření pro rodinu je ještě větší jak ten nevyčíslený opylovací pro společnost :-)
Tím tedy nemyslím med a peníze za něj.

A letos mám taky jen ten nevyčíslený přínos a dotaci. :-)

Ale za rok, to bude i med. Letos to bude suché, plechovka pomalu na suchu, jiné roky ufinancovala i jiné rodinné koníčky.

Takže letos pocítíme přínos včelaření v jiných letech. :-)

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 808Příspěvek KaJi
04 zář 2014 20:22

A ještě jeden nevyčíslitelný příklad.

Letos jsme odvedli poslendí dva potomky do první třídy.

Na tabuli obrázek a otázky. Mimo jiné co tam chybí. Když už nikod nevěděl tak

Vojta se přihlásil:" Na té kytce je jen pyl chybí tam okolo lupínky."

Nevím jestli si paní učitelka všimla nezvyklých znalostí z biologie:-)

Já s potěšením ano. :-)

miooo
Příspěvky: 22
Registrován: 24 srp 2014 16:10
včelařím od: 01 bře 2014
oslovení: Tykat
Bydliště: Malá Hradná

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 809Příspěvek miooo
04 zář 2014 20:42

ja ked chcem nieco do zahrady alebo ku vcelam musim to obtatit proti zeninemu konicku...ona je polovnicka... tam nie je nic lacne :lol:
nástavkový BVD 11r. 39x24 , Malá Hradná 290 m.n.m + prechod na 39x24 a 39x17...

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včely ako hobby alebo výrobný prostriedok?

Příspěvek: # 815Příspěvek Jan
04 zář 2014 22:08

No mě většina věcí na včely moc nestojí , ale je stim neskutečná práce.
Proto se snažim u včel furt něco vymejšlet, abych to maximálně zracionalizoval a v ušetřeném čase mohl
vyrábět další úly a rámky :)
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Putyka - volná diskuze - o všem kolem včel“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů