Jak vybrat místo pro chov

Vše možné i nemožné , v rámci slušnosti, co má aspoň něco společného se včelama
Odpovědět
JirkaH
Příspěvky: 1
Registrován: 10 črc 2020 23:12
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Jak vybrat místo pro chov

Příspěvek: # 3866Příspěvek JirkaH
10 črc 2020 23:14

Zdravim, jsem nováček a tak jsem v tomhle úplně vedle. Respektive na příští rok bych chtěl začít své první dvě sestavy.
Ale dopředu o tom načítám a řeším co vše je a není nutné. A narazil jsem na téma "kam s tím".

Bydlím na vesnici, na kraji. Ale i tak je to čtvrť bungalovů a rozmístění staveb mi nedovoluje si úly postavit na svém pozemku ani kdybych se rozkrájel (mam pozemek obestavěnej).
Proto řeším alternativu, která by mohla být pro včelky mnohem zajímavější.

V okolí vesnice je snad 10km2 lesů (soukromých či státních) a řada polí (kukuřice a všudepřítomná řepka).
Proto jsem se chtěl zeptat jak je to se stavbou úlů na pozemku, který nevlastním => Les / v blízkosti pole.
Tak dobře místní hospodáře neznám (jinak bych se jich v hospodě zeptal).

Ale jak se řeší když bych si takový úl chtěl postavit v lese / u pole?
Potřebuju kontaktovat majitele? Lesníka? Zemědělce?
Musím k tomu mít nějaké papíry?
Platíte "pronájem"/ dát mu nějakou flašku ať už tvrdého či medu za takových prostor nebo zemědělci mohou být rádi, že včelky roznášejí pyl co to jde...?

Pokud máte někdo zkušenosti, podělte se. Děkuji.

Jirka

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vybrat místo pro chov

Příspěvek: # 3867Příspěvek Jan
14 črc 2020 11:23

Mam včely v obydlené oblasti a s vhodným plemenem (šlechtěnou včelou) problém nemám. Chce to jen v horku vybudovat napáječku -
jinak lítaj i po zalitejch kytkách.
Ohledně toho umístnění - na https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ je možné identifikovat vlastníka a zeptat se. Jen tak bez zeptání asi nemá cenu. U polí je možná lepší mluvit s nájemcem, info o nich je na http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ .
Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Putyka - volná diskuze - o všem kolem včel“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti