Thymol jakožto účinná látka

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2079Příspěvek Alternative 052
01 srp 2017 18:01

Mám dotaz na zkušenější: hodně se debatuje o různých přidaných hodnotách thymolu (proti virům, bakteriím, houbám - nosematóze etc.). Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s aplikací čistého thymolu. Přiznám, že mě na to před lety přivedla Soňa Dubná a že se mi to jeví jako docela zajímavá metoda. Třeba pro TBH, kde by stačilo na rybářském vlasci mezi horní loučky spustit malý uhelonový pytlíček s určitým množstvím thymolu. Jak známo, u TBH ošetřování (pokud se chce dělat) není zrovna jednoduché. Nechci fumigovat, nechci sublimovat KŠ. TBH jsem udržel 5 let jen při občasné aplikaci KM spodem. Bohužel koncem minulého roku padla během 14 dnů na asi akutní paralýzu ... Takže příští rok znovu a snad i jinak. Nezkoušel to někdo z Vás?
S díky
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2101Příspěvek JKL
15 srp 2017 08:44

Sice jsem to nezkoušel, používám Apiguard, ale na stránkách Davida Cushmana jsou upravené rámečky pro aplikaci krystalů thymolu : http://www.dave-cushman.net/bee/fraknoframe.html
http://www.dave-cushman.net/bee/brooksknight.html
V podstatě by se to hodilo jak pro krystaly tak pro Apiguard, když není nad rámečky prostor pro odpar. (Já ho mažu na horní loučky)

Jinak ty krystaly někdo aplikuje přímo na horní loučky : https://www.youtube.com/watch?v=lEfm1AIujZs
nebo do víček od PETek https://www.researchgate.net/figure/228 ... a-beehive
Oproti Apiguardu, ale je vyšší nebezpečí intenzivního odparu. Přece jen ten gel ve kterém jsou ty krystaly v Apiguardu ten odpar zpomaluje. Rozhodně bych nedával pokud je ve dne přes 25°C

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2102Příspěvek JKL
15 srp 2017 08:57

Ještě bych doplnil. Thymol často zafunguje jako KM tím, že stimuluje čistící pud a to do té míry, že včely likviduji plod a dokonce i zavíčkovaný - na podložce zbytky bílých kutikul, nožiček ... Vlastně to zafunguje jako při metodě Svatá Anna, kdy je na čas přerušeno plodování se současnou likvidací plodu a vyfumigování roztoče. Bohužel ta hranice, kdy to ještě nevyžene včely z ůlu je dost tenká a hodně závislá na teplotě. Já osobně aplikuji, když jsou předpovídány alespoň dva dny chladna, aby to nebyl takový šok.
K těm rámkům - je zmíněno silné zatmelování. Osobní zkušenost při aplikaci na horní loučky je, že ten thymol uzavřou do kapsy přitmelením horní loučky k strůpkové folii a pak to tam vydrží i do jara a brzdí jarní rozvoj. Proto nyní dávám z boku horních louček.
Pokud někdo těží propolis tak může dát to síto na propolis na strůpek a nad něj Apiguard ve vaničce. Garantuji, že ve velmi krátké době zatmelí.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2103Příspěvek JKL
15 srp 2017 09:03

A jsou i jiné metody jak využít krystaly thymolu : http://fragile-planet.co.uk/Thymol.pdf

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2127Příspěvek Jan Petrik
27 srp 2017 09:03

Zkouším letos poprvé něco s thymolem, čeho jsem si zatím po vložení Thymovaru všiml, tak letošní matky přerušily kladení a starší taky zpomalily. Situace u nás je složitější v tom, že kdybych se měl držet návodu, tak Thymovar nemůžu kvůli teplotám vůbec použít. Jinak zatím bez problémů.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2129Příspěvek Jan
27 srp 2017 17:49

Vím, co se říká o čtení návodů.... ale tady jde o matku.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2131Příspěvek Jan Petrik
28 srp 2017 11:21

Návod jsem četl. Při letošních teplotách bych teoreticky neměl využívat Thymol ani KM. Co by mně zbylo za možnosti?

varroosis
Příspěvky: 44
Registrován: 25 lis 2015 08:06
včelařím od: 0- 0-1985
oslovení: Tykat
Bydliště: Horni Pootaví

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2133Příspěvek varroosis
28 srp 2017 12:40

Noci už nejsou teplé, tedy aplikace KM večer je bez potíží. Do rána se odpar sníží a je to OK.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2135Příspěvek Alternative 052
29 srp 2017 08:35

Jendo, pořád zbývá řada možností. Aplikovat KM večer, jak píše Pavel, podchlazenou, nedávat koncentraci 85 %, nýbrž menší. Při večerní aplikaci to není taková pecka, jak se to zahřívá, odpar se postupně zvyšuje. Většinou mám Hobrafilty se 70 ml KM za 24 hodin po aplikaci skoro suché. Samozřejmě je dobré znát předpověď na dny, kdy je to v úle. Ale z toho důvodu jsem vyřadil dlouhodobé nosiče a používám opakovaně krátkodobé. Pokud jde o thymol, v vůbec bych se toho nebál, akorát je dobré ho dát všem v řadě, aby jedno nevyčnívalo, to radí kamarád, který jej pravidelně používá už několik let, Jirka Klimoš, možná si to tu taky přečte.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2136Příspěvek Jan Petrik
29 srp 2017 14:26

Nejsem snad úplný diletant :). Jsem ale hodně líný na psaní, takže píšu dost zkratkovitě. O krátkodobém odpaření KM taky vím a používám je, myslel jsem něco z dlouhodobých aplikací. Thymovar jsem dal do úlů v době, kdy předpověď byla v týdenním výhledu max 25C. A znám pár včelařů, kteří aplikují Thymol i v našich podmínkách ( vysoké teploty ) a nezaznamenali problémy. Tak jsem to zkusil. Problém s matkama není plošný, ale je. Spojil jsem thymovar se " sv.Annou", kterou tak měly moje včely až v srpnu. Třeba na ten "anenský" sběrák zas funguje výborně :D. A pro správné pochopení - účinná látka funguje i ve včelstvech :). Určitě je to lepší než v začátcích, kdy jsem viděl cestu v dlouhodobých odpařovačích ( krátkodobou aplikaci jsem neznal) a nějaká ta matka to odnesla.

Odpovědět

Zpět na „Léčiva“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti