Thymol jakožto účinná látka

varroosis
Příspěvky: 44
Registrován: 25 lis 2015 08:06
včelařím od: 0- 0-1985
oslovení: Tykat
Bydliště: Horni Pootaví

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2137Příspěvek varroosis
29 srp 2017 16:29

Ještě jedna poznámka. Pokud je včelstvo v kompaktní formaci v odpovídajícím objemu (né v bláznivých komínech a jiných atrakcích), tak si jsou včely schopny v úle udržet konstatní teplotní mikroklima a venkovní teplota na něj má jen minimální vliv.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2138Příspěvek Jan Petrik
29 srp 2017 18:03

Taková vzpruha pro mně :).

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Thymol jakožto účinná látka

Příspěvek: # 2139Příspěvek VaT
30 srp 2017 09:05

Minulý a předminulý rok jsem krátkodobě odpařoval KM při venkovních teplotách kolem 35°C. Dával jsem ovšem asi 1/3 normálního množství. Problém s matkami jsem nezaznamenal, co se týče účinnosti tak tak z dlouhodobého hlediska to asi funguje celkem dobře. Uvnitř oulu panuje jakási homeostáze, jak je napsáno výše, kam KM nepatří - včely se snaží vyvětrat a pak spíš při okolních teplotách blízkých teplotám v oule záleží na abs. vlhkosti okolního vzduchu než na venkovní teplotě kterak se bude směs KM a vody odpařovat. Theoreticky vzato by se mohlo odpařovat KM jako by se nechumelilo např po bouřce když je venku kolem 30°C a rel. vlhkost je takřka 100%, ale zase když jsou několikatýdenní sucha s vysokými teplotami tak by mohlo docházet k přílišnému odparu. Celková expozice je tedy plusmínus pořád stejná ale mění se šířka toho pomyslného píku. Ale je to pouze moje podezření, pravda může být někde venku - koneckonců říkal to už starej dobrej Málrd.

Odpovědět

Zpět na „Léčiva“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host