Amitraz

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 397Příspěvek goro
27 srp 2014 17:11

...VF... ;) neber jméno boží nadarmo :oops:

ale videl,až ma mrazilo :oops:
no až teraz viem všetky súvislosti, nárast v čase keď sused kŕmil, už prestávam o tom meditovať
howgh :oops:

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2028Příspěvek Alternative 052
01 črc 2017 21:04

Milí kolegové, měl jsem založeny nějaké články o efektivitě amitrazu, ale zejména o riziku vzniku rezistence při dlouhodobé aplikaci amitrazu (nyní nedávno registrovaný a do dotačního systému zařazený VLP Apitraz).
Protože jsem o všechny záložky přišel, hledám znovu a nepříliš úspěšně, tož volám Hilfe a dávám podnět i pro ostatní.
Vzniklo to ve chvíli, kdy na mne z posledního čísla MV vypadla reklama na Apitraz a mi začalo vrtat hlavou, proč zrovna z MV, jenž přece vždy preferoval spíše jiné metody a VLP. Vznikla z toho dosti vášnivá interní debata i uvnitř PSNV.
Pokud bychom něco našli, zkusme to sem dát a porovnat.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2029Příspěvek goro
01 črc 2017 21:47


Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2030Příspěvek Alternative 052
01 črc 2017 22:28

Jano, díky, to je čtení na celou zimu! :-D Já měl uloženo asi 5 článků, kde se probírala možnost vzniku resistence na amitraz při dlouhodobé aplikaci, např. té, která je v proužcích Apitrazu. Takže změním dotazování na "amitraz + resistance" ... Já se původně tázal Googlu na Apitraz a tam to nějak nefungovalo. Lepší je asi fakt zadat dotaz přímo na účinnou látku.
Vím, že to původně vzešlo z Polska, kde se to užívalo a resistence byla zaznamenána ...
Jiří
P. S.: https://www.google.cz/search?q=amitraz+ ... nce+varroa
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2031Příspěvek goro
02 črc 2017 13:34

Jirko len som siahol do archívu... ;)
Ináč ten reklamný plagát, keď mi vypadol z MV, ma mierne šoklo...
Spomenul som si na jedného včelára u nás, ktorý sa vytešoval ako s klieštikom vybabral, keď na každú gabonovu doštičku kvapol tri kvapky Varidolu...
(mali sme ho za debila, ktorý vychováva rezistentného klieštika... :? )
A teraz 500 mg na doštičke a 6 týždňov ( a doštičky dve ... :roll: )

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2032Příspěvek Alternative 052
02 črc 2017 15:54

Jano, o tom je právě velmi exaltovaná debata uvnitř PSNV (interní forum). Je tu ekonomická otázka, ale pak se ptám, jestli peníze za tohle stojí za to. Je tu určité směřování vydavatele (PSNV), které se sice komplikovaně definuje, ale je zjevné. A rozhodně to není kompatibilní s propagací právě tohoto VLP a jemu podobných syntetických akaricidů.
Námitkou je, že je těžké selektovat, "censurovat" inzerci, namítám za sebe, že nejde o systémovou selekci či nějakou etickou komisi, ale o přístup k jednotlivostem, přičemž, pokud jasně budeme definovat, o co nám jde, troufám si věřit v to, že návrhy na inzerci tohoto typu přicházet nebudou. Na rozdíl od návrhů jiných, s nimiž to bude jaksi kompatibilní a které dosud nepřicházely ... Nejsem sám, kdo s tímhle letáčkem má problém. Ale většina asi ne. Mnohým ty souvislosti možná ani nedocházejí, nebo je nepovažují za podstatné. Možná je to můj úlet, sám nevím ...
Ten letáček je ale svou formou jasně definovaný jako reklama, tudíž jej nelze vykládat jako něco, co by časopis či vydavatel preferoval nebo doporučoval.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2033Příspěvek goro
02 črc 2017 21:14

No celkom s tým čo si napísal nemôžem súhlasiť, diskutoval som problematiku hrozieb vyplývajúcich z Apitrazu s kamarátom ktorý prednáša roky včelárom ako chovať včely a jediné riešenie "boja" proti niečomu takému ako Apitraz je osveta, osveta, osveta...
ale
naši včelári všetko čo je vo včelárskom časopise považujú za sväté, predsa keby to nebolo dobré tak to tam nie je ...
reklama je reklama, aj na "bucky" je v MV reklama, reklamy nevyjadrujú názor vydavateľa...? Súhlasím, viem ale naši včelári to všetko tak asi nevidia...
Osveta... ;)

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2034Příspěvek Alternative 052
02 črc 2017 21:28

No a proto jsme začali poněkud remcat a namítat. Nejsem sám, komu to vadí. Zároveň s časopisem spolupracuju a velmi mi záleží na jeho kreditu.
Je zde pocitová rovina a rovina ryze pragmatická. V této situaci dávám přednost rovině pocitové a soudím, že i vydavatel jako nikoli firma, nýbrž sdružení držící pohromadě díky jisté kompatibilní vizi, si může dovolit ten "luxus", že tam některou reklamu nedá. Že ty peníze za to nestojej ... Ano, je to nesystémové a z hlediska věcné argumentace asi i neudržitelné. Ale ... :-D
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2035Příspěvek goro
03 črc 2017 08:49

..ale...
máme takú pesničku " zvláštnu chuť má moc peňazíííí..."
Plne ťa chápem, ako člen redakčnej rady výsostne odborného časopisu v technickej oblasti, som pri koncoročnom hodnotení jednotlivých čísel vždy namietal, že reklama istej firmy je na titulnej strane väčšiny čísel, takže vyzeráme ako jej podnikový časopis a nie odborné periodikum. Vždy ma šéfredaktorka tíšila rovnakými argumentami o financiách až to skončilo tým že mi prestali dávať robiť odborné posudky na jednotlivé čísla.. (reklamy neprestali.. :roll: )

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Amitraz

Příspěvek: # 2036Příspěvek Alternative 052
03 črc 2017 11:25

Za tenhle příspěvek veliký dík. Vím, že se to řeší skoro všude. A komunitách, kde se rozhoduje, je to pak často "tělo na tělo" :-D Zejména v komunitách, které nejsou firmami, tam je to navíc spíš často o emocích než na faktech pravidlech či principech a vizích založené argumentaci ...
Pak je to taky o nastavení priorit: je snadné po zklamání z jedné "kausy" se vším seknout a jít si dělat své.
Je ale taky varianta stát za kompatibilní vizí a projektem, který vidím jako smysluplný a jehož chci být součástí i tehdy, kdy jsem se svými názory v menšině.
Problém je vždycky v tom, když se do toho zamotají peníze a emoce a fauly, jak jsi zmínil. A to se, bohužel, stává příliš často, protože u časopisů, které nejedou ze státní podpory (jako z ní jede třeba Včelařství, nevím, jak je to u Včelára), je financování a udržení vyrovnaného rozpočtu hodně složitá záležitost. Velmi si cením toho, když je to předmětem otevřené (jakkoli třeba interní) debaty. Protože tahle debata nikdy nevzniká ze vzduchoprázdna a je v ní skryta šance posunout se dál. Je otázka, zda zúčastnění pochopí, že je tu ta šance a začnou přemýšlet o tom, jak se s tím vypořádat a kam směrovat další kroky ... Ve věci zrovna téhle reklamy je to hodně o emocích. Ale: jsou emoce tak špatné? I tehdy, že samozřejmě neobstojí k konfrontaci s tvrdou ekonomickou a logistickou realitou?
Ale to jsme se dostali myslím hodně daleko od amitrazu ... :-D
I tak díky!
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Odpovědět

Zpět na „Léčiva“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti