Amitraz

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 371Příspěvek goro
27 srp 2014 15:07

Milan Havelka píše:...Včelstvo: květnový oddělek....po aplikaci jednoho formidolu před 14ti dny...se spadem do 100ks za aplikaci. Po 24hodinách spad 2.300ks VD.....Super, co?....
Milan vieme prečo ich je tak veľa, ale prečo taký rozdiel v spade po dvoch týždňoch? Liahne sa také veľké množstvo plodu? ( ak si dobre pamätám spad 2,300 znamená je vo včelstve ešte xkrát viacej :evil:)

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Amitraz

Příspěvek: # 373Příspěvek Milan Havelka
27 srp 2014 15:22

Když koukneš na moje stanoviště na VMS.....uvidíš 500-1000% nárůst během osmi dní.....Já si to vysvětloval dárkem z těch kočovných, kolabujících včelstev.....Tohke prostě můj odchov bejt nemohl....monitoruju si celej rok....ne až od června.... pitvám trubčí plod.....KM dána už před tím nárůstem a spady v normě.....plodová přestávka.....u oddělků mezi vylíhnutím plodu a kladením nové matky fumigace.....to samé u rojů.....včelstvo č.11 jsem kvůli vysokému napadení VD v květnu zrušil......a to jsem v prosinci ostranil všechen plod......kdybych na to dlabal....neřeknu ani popel....a tohle je moc.....Letošek je zatím nejhorší rok s VD....2011 byl proti tomuhle vegáč.....
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

Jiří Matl
Příspěvky: 18
Registrován: 22 srp 2014 08:41
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 380Příspěvek Jiří Matl
27 srp 2014 16:00

Milan je letos (a že je letošek v jistém smyslu rokem výjimečným) klasickým příkladem pro situaci, že ač se chovatel stará, jak jen umí (a že on umí! a že se stará!), tak tlak z okolí někdy může být takový, že je z toho problém. Před chvílí jsme telefonem konsultovali a porovnávali ty spady a jejich postupný nárůst na VMS, na tom "mrtvém dítěti", jak tu někteří psali ...
Není sám, podobné zprávy mám z řady regionů.
Vede nás to opět k úvahám o smysluplnosti u nás nastaveného systému (a to v řadě ohledů, včetně řádu pro kočování) a o tom, co je vlastně podstatou současného včelaření na rozdíl od včelaření našich tátů či dědů. A všimněte si, že jsem vůbec, ale bůbec nepoužil sousloví "samostatný včelař" ... :roll:
Jiří
Naposledy upravil(a) Jiří Matl dne 27 srp 2014 16:05, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 381Příspěvek goro
27 srp 2014 16:01

Milan Havelka píše:... pitvám trubčí plod.....
...toto podľa mojich skúseností nemá žiadnu výpovednú hodnotu...
Milan Havelka píše: KM dána už před tím nárůstem a spady v normě.....plodová přestávka.....u oddělků mezi vylíhnutím plodu a kladením nové matky fumigace.....a to jsem v prosinci ostranil všechen plod......
...tieto kroky ti už mali zabezpečiť spokojnú jeseň a zimovanie...

skutočne myslíš že to je od suseda? To by museli tvoje včely hladovať a "lúpiť"...

A ak doniesli také množstvá klieštika od suseda, v jeho včelstvách už musia byť len klieštiky a žiadne včely
:evil:

Jiří Matl
Příspěvky: 18
Registrován: 22 srp 2014 08:41
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 382Příspěvek Jiří Matl
27 srp 2014 16:10

Jano, testy trubčího plodu mohou dát, pokud jsou dobře provedeny, docela relavantní informaci o úrovni napadení. A přinejmenším upozorní ... A tohle varování by měl odpovědný chovatel respektovat ...
Taky by mě zajímalo, v jakém stavu jsou nyní ona "sousedova" včelstva ... Nebo i jiných sousedů a oficiálně "přítelů". Ono je to tak, že včely (tedy ty vitální a silné, jako má Milan), jakmile objeví zdroj, jdou po něm a je vlastně jedno, jestli mají zásoby, nebo je nemají. Popisují to již dávní teoretici Langstrothem počínaje. Má tam krásný příklad, jak v normální sezoně včely napadly a v podstatě vyrabovaly cukrárnu ... :)
Dodám k tomu jen to, co vím z komunikace: úhyny již začínají, liší se to oblast od oblasti, ale pokud je to koncentrované v dané lokalitě, pak je to fakt nářez a těžko se tomu bránit. Jem možné, že řada lokalit bude plěšně odvčelena, aniž to chovatelé zjistí.
Ale to už jsme mimo téma amitraz a obávám se ... Hádejte, čeho? ... :D
Jiří
Naposledy upravil(a) Jiří Matl dne 27 srp 2014 16:20, celkem upraveno 5 x.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 384Příspěvek JKL
27 srp 2014 16:12

Milane, technicky náročné to je pokud si to děláš na koleně. Pokud by byl oficiální aplikátor v lahvičce s kapátkem nebo tablety do nějakých schválených sublimátorů tak je to úplně nastejno s tím Varidolem - jen ta KŠ se nevypařuje (při pokapu) a tedy nenadýcháš ji jako Varidol.

Jinak proti nezodpovědným (kterých bude u obou variant stejné %) je stejně jediná obrana - neposkytovat dotace na úhyny a pak ty komise.
Jo a nadávat se bude stejně vždycky - přece se neúspěch na něco/někoho musí hodit - takový český rituál.

Z tohoto pohledu umožnění používání alternativ je možná lepší - ti co nechtějí být potenciálně otráveni pesticidy nebudou sabotovat a prostě užijí alternativu - SVOBODNĚ.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 386Příspěvek goro
27 srp 2014 16:33

Jiří Matl píše:Jano, testy trubčího plodu mohou dát, pokud jsou dobře provedeny, docela relavantní informaci o úrovni napadení.
asi robím niečo zle ... :(
Jiří Matl píše: Taky by mě zajímalo, v jakém stavu jsou nyní ona "sousedova" včelstva ...
...včely síce zdecimované klieštikom, ale znáška nebola, sused nekŕmi, načo by Milanove včely tam chodili ??? Aký zdroj sladiny, a milan im už dal 25 kg do úľa , priamo nad hlavu...
Viem a poznám to večné sliedenie včiel o tomto čase ale myslím že klieštikov má Milan veľa lebo včely má silné, veľa plodovali a je taký rok (rýchly nástup jari, veľa plodových cyklov aj u klieštika...)
Ináč tie tvoje slová o prázdnych úloch mrazia až niekde do kosti....
Jiří Matl píše:Ale to už jsme mimo téma amitraz a obávám se ... Hádejte, čeho? ... :D
Jiří
...obavy ???....na tomto fóre????????

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Amitraz

Příspěvek: # 389Příspěvek Milan Havelka
27 srp 2014 16:45

Goro :D .....po tom nárůstu spadu VD jsem teprve začal vytáčet slunečnici.....a u někzerých i 40 kg.....tak neříkej, že byly hladový.....
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Amitraz

Příspěvek: # 392Příspěvek goro
27 srp 2014 16:49

Milan, to je nedorozumenie, ja práve tvrdím že klieštika by si od suseda doniesli keby boli "hladový"... a to tvoje včely nie sú tak klieštika nemajú od suseda, či ... :oops:

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Amitraz

Příspěvek: # 395Příspěvek Milan Havelka
27 srp 2014 17:01

Nestihnul jsem reagovat na posl.Gorův příspěvek....teď už mám opravdu nakrmeno na nějakých 24 - 26 kgzásob...ale to loupení se odehrávalo ve snůšce ze slunečnice, a těsně po odkvětu, kdy začal krmit na kočovném stanovišti kolabující včestva.......a ty nárůsty spadu to samé. Teď už mám okruh 2.700m zase sám pro sebe......Tys neviděl na VF to video.....jak to tam vypadalo?
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

Odpovědět

Zpět na „Léčiva“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host